PILNE: Jesteś niezaszczepiony? To oznacza wykluczenie z miejsc publicznych – przepis już od dzisiaj!

PILNE: Jesteś niezaszczepiony? To oznacza wykluczenie z miejsc publicznych – przepis już od dzisiaj!

niezaszczepiony zaszczepiony szczepienie austria przepisy (2)

Podaj dalej

Świat powoli staje na głowie – wiadomo nie od dzisiaj. Jesteś niezaszczepiony? No cóż – to może oznaczać absolutne wykluczenie z miejsc publicznych. (Nie)stosowny przepis od dzisiaj obowiązuje już w Austrii. Na czym dokładnie ma to polegać?

Jesteś niezaszczepiony? Masz problem! To znaczy na razie dotyczy cię to wyłącznie jeśli mieszkasz na terenie Austrii. Chociaż jakoś nie mam wątpliwości, że wkrótce podobnie będzie na całym świecie. W całym kraju od pewnego czasu obowiązywała reguła 3G, która umożliwiała dostęp do wielu atrakcji, rozrywek – generalnie do życia publicznego osobom zaszczepionym, ozdrowieńcom oraz tym przetestowanym pod kątem obecności koronawirusa.

niezaszczepiony zaszczepiony szczepienie austria przepisy
fot. pixabay

Natomiast od dzisiaj, czyli od poniedziałku 8 listopada, przepisy się zmieniły. Reguła została zaostrzona. Nie ma już żadnego 3G, a jest 2G. Oznacza to, że pewnego rodzaju przywileje, czy też odwrotnie, możliwość normalnego życia, zachowają osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy. W przypadku ozdrowieńców od przebytej choroby nie może upłynąć więcej czasu, niż 6 miesięcy. Jeśli chodzi o zaszczepionych, druga dawka musi być zaaplikowana maksymalnie 9 miesięcy temu. W przypadku Johnson & Johnson i tak trzeba się zaszczepić drugą dawką do 2 stycznia.

Austriacy ewidentnie chcieliby wyznaczyć jakiś trend. Ach ta ich nadgorliwość. Oznacza to, że mają oni gdzieś jakieś WHO i inne instytucje. Austriacy wiedzą lepiej. Wszyscy twierdzą, że szczepionka jest ważna pełny rok? Nie, Austriacy twierdzą, że jest ważna tylko 9 miesięcy. A Johnson to… w ogóle nie jest ważny. Przykładowo, jeśli ktoś przyjął drugą dawkę szczepionki 6 lutego tego roku, już ma problemy. Już – w przypadku Austrii – a pewnie w przyszłości w przypadku innych krajów – to nie wystarczy.

Czy to nie jest segregacja?

Nie zrozumcie mnie źle – nie jestem jakimś przeciwnikiem szczepień. Sam jestem zaszczepiony i większość moich znajomych też jest. Natomiast powoli zaczyna mnie denerwować cały ten proces. Trzecia dawka, czwarta, za rok piąta a potem co? Dziesiąta, dwudziesta, pięćdziesiąta? Oczywiście w pewnym momencie kolejne dawki nie będą już darmowe. O tym mówili też nasi politycy. Nie chcę tutaj wysnuwać daleko idących wniosków. Natomiast… ta pandemia raczej nie skończy się zbyt szybko.

niezaszczepiony zaszczepiony szczepienie austria przepisy
fot. pixabay

Przykład Austrii szczerze mnie boli, jest odrażający. Bez certyfikatu nie wejdziesz do kina, szpitala, teatru, do fryzjera, lekarza, na siłownię, na mecz, imprezę sportową, do restauracji, hotelu – gdziekolwiek. Informuje o tym „Interia”, która cytuje tekst „Vienna Online”. Krótko mówiąc – niezaszczepiony zostanie wyeliminowany z życia publicznego.

Każdy może mieć swoją opinię – mnie się to nie podoba. Nie będę się tutaj wypowiadał na żadne tematy medyczne, nie będę zgrywał eksperta itd. Ale szczepienie od samego początku miało być dobrowolne, nieobowiązkowe. Każdy w zgodzie ze sobą miał sobie wybrać – chcę, albo nie chcę. Teraz raczej nie ma to nic wspólnego z wyborem.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News