PILNE: Fatalne informacje dla kierowców. Ropa nie była tak droga od wielu lat. Jak to wpłynie na ceny paliw?

PILNE: Fatalne informacje dla kierowców. Ropa nie była tak droga od wielu lat. Jak to wpłynie na ceny paliw?

ropa naftowa gaz ceny paliwo paliwo

Podaj dalej

Kolejny dzień otworzył się kolejnymi wzrostami na rynkach. Ropa naftowa sięgnęła dziś w nocy granicy 118 dolarów za baryłkę. To fatalne informacje dla kierowców. Wkrótce wszyscy będziemy odczuwać tego skutki na stacjach. Jakie będą ceny paliw?

Równo tydzień temu, w czwartek, 24 lutego, Rosja zaatakowała Ukrainę. Momentalnie na giełdzie wystrzeliły ceny wszystkich surowców, koszmarnie podrożała m.in. ropa naftowa. Na ten moment nic nie zwiastuje rychłego zakończenia wojny. Nic zarazem nie zwiastuje też uspokojenia sytuacji na światowych rynkach. Wszystko drożeje i niestety drożeć będzie nadal. A najbardziej odczujemy to my – zwykli obywatele. Jakie wkrótce będą ceny paliw?

ropa naftowa gaz ceny paliwo paliwo
fot. pixabay

Czwartek 24 lutego przejdzie do historii. Dzieci będą uczyć się o tym w szkołach. Niczym nieuzasadniona agresja zbrojna na niewinnych ludzi w imię mocarstwowych aspiracji jednego człowieka. Czwartek 24 lutego ropa naftowa rozpoczęła na poziomie 94 dolarów za baryłkę. Dzisiaj, równo tydzień po tamtych wydarzeniach, ropa sięgnęła poziomu 118 dolarów. Jak łatwo policzyć, to wzrost ceny o 24 dolary. To wzrost o 25%.

Po raz ostatni ropa sięgała takich poziomów w lutym 2013 roku. Wtedy w szczytowym okresie dobiła do poziomu 119 dolarów. Mam takie wrażenie, że ten rekord – na nasze nieszczęście – będzie dziś złamany. Na przestrzeni lat 2011 – 2014 cena surowca dochodziła nawet do 127 dolarów. Można natomiast przyjąć średnią około 110 dolarów, która panowała w trakcie tych lat. Ile wtedy kosztowało paliwo?

ropa naftowa gaz ceny paliwo paliwo
fot. pixabay

Nie ma się czym przejmować?

W najgorszym momencie, czyli w okolicach 2012 roku paliwo dochodziło pod cenę 5,90 zł za litr. Średnia za cały okres 2011 – 2014 była naturalnie zdecydowanie niższa. Wielu z was może się zastanawiać – jak to jest, że wtedy ropa sięgała nawet 127 dolarów i raczej utrzymywała się cały czas w okolicach 110 dolarów i paliwo maksymalnie sięgało ceny 5,90 zł? Jak to jest, skoro pod koniec ubiegłego roku ropa kosztowała 80, czy 85 dolarów, a paliwo przekraczało 6 zł?

Jedną z odpowiedzi na to pytanie jest pozycja złotego. Weźmy sobie teraz pod uwagę analogiczny okres – początek 2011 roku do końca 2014 roku. Kurs nie przekroczył wtedy bariery 3,54 zł za 1 dolara. Przez bardzo długi czas za dolara płaciliśmy wtedy w przedziale od 3,00 zł do 3,20 zł. Jak ma się to do tego, co obserwujemy aktualnie? W ciągu kilku ostatnich miesięcy najtańszy dolar wychodził ok. 3,93 zł. Aktualnie – w trakcie agresji wojsk rosyjskich – dolar sięga 4,35 zł.

fot. pixabay

Problem jest złożony i my ten problem wkrótce bardzo mocno odczujemy na stacjach. Im większe będziemy robić zapasy, tym szybciej nadejdzie okres drogiego paliwa. Przy ropie drożejącej codziennie i słabnącym złotym… no cóż. Nie wygląda to najlepiej. Przygotujmy się na to, że paliwo wkrótce będzie drogie. Bardzo drogie. Zresztą nie tylko paliwo. Drożeje gaz, żywność, inne surowce. Oto konsekwencje wojny, która – przecież mogłoby się wydawać – bezpośrednio nas nie dotyczy.

Źródło: Money.pl / Bankier.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News