PILNE: Dwa przeglądy techniczne w roku dla starszych aut? I ta nowa cena – to jest jakiś koszmar!

PILNE: Dwa przeglądy techniczne w roku dla starszych aut? I ta nowa cena – to jest jakiś koszmar!

przegląd przeglądy badanie techniczne opłata

Podaj dalej

Jeden przegląd techniczny? Według parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej to za mało. Oni chcieliby, aby właściciele starszych aut mieli dwa przeglądy… albo może i jeszcze więcej? Jaka miałaby być za to cena? Czy to są jakieś żarty? Przecież to jest absurd.

Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej chcieliby, aby przeglądy techniczne dla właścicieli starszych aut miały większą częstotliwość, niż raz na rok. Dodatkowe badania miałyby dotyczyć zdatności aut do ruchu m.in. pod kątem emisji szkodliwych substancji – podaje „Interia”. Przedstawiciele KO chcieliby także, aby akcyza była uzależniona od spełnianej przez samochód normy emisji spalin – czytamy w artykule.

przegląd przeglądy badanie techniczne opłata
fot. pixabay

Dodatkowe przeglądy to z całą pewnością jest coś, co spodobałoby się kierowcom. Przecież każdy z nas kocha wizyty w stacji kontroli pojazdów. Ten wyjątkowy dreszczyk emocji i ciągłe pytania – przejdzie, czy nie przejdzie? Oczywiście pomysł uderzyłby w tych najmniej zamożnych obywateli. Tych, którzy mają starsze samochody. Dla nich dodatkowe przeglądy byłyby kolejnym problemem i kolejnymi kosztami.

Ile miałoby kosztować takie dodatkowe badanie? Tego oczywiście na ten moment nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że Paweł Kukiz złożył interpelację w sprawie wysokości opłat za badanie techniczne w ogóle – to podstawowe. Według niego opłaty za przegląd są jednymi z najniższych Europie. Najwyraźniej posłowi się to nie podoba. W raporcie Dekry padła nawet konkretna kwota. Według nich badanie techniczne ma w najbliższym czasie w przypadku samochodów osobowych kosztować nie 98 zł jak dotychczas, a 184,50 zł…

przegląd przeglądy badanie techniczne opłata
fot. pixabay

Wystarczy kupić nowy samochód…

Jak uniknąć dodatkowych przeglądów i nie zanieczyszczać planety? No tak, przecież wystarczy kupić sobie nowy samochód i problem z głowy. Mam wrażenie, że niektórym wydaje się, że ludzie jeżdżą starszymi autami po to, aby zrobić komuś na złość. Nie potrafią zrozumieć tego, że są rodziny, których nie stać na wymianę samochodu. Tych uboższych naprawdę nie interesują żadne emisje spalin, ani inne wymysły zamożnych elit. Kompletnie ich to nie obchodzi.

Mam wrażenie, że z politykami często jest jak z Marią Antoniną. Ta na wieści, że panuje bieda i ludzie nie mają nawet chleba odparła, że powinni zatem jeść ciastka. W czym problem? To poziom odklejenia, który wciąż widać u niektórych polityków. Mają stare, śmierdzące auta, które zanieczyszczają środowisko? Jaki to problem – niech kupią sobie nowe z salonu. No tak – przecież to rozwiązanie idealne. Logiczne.

przegląd przeglądy badanie techniczne opłata
fot. pixabay

Chociaż… z tym kupowaniem aut z salonu nie jest wcale tak łatwo. „Interia” podaje, że listopad był najgorszym miesiącem pod względem sprzedaży samochodów w historii. Od 1993 roku, w którym rozpoczęto takie badania, nigdy nie kupiono na świecie mniej aut. Kryzys półprzewodników i innych części np. z Chin to jedno. A inna sprawa… kosmicznie rosnące ceny aut. No cóż – niech rosną dalej. To na pewno pomoże na tę sytuację.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News