PILNE: Dobre wieści dla kierowców?! Tyle kosztuje benzyna, diesel i LPG. Będzie obniżka akcyzy?

PILNE: Dobre wieści dla kierowców?! Tyle kosztuje benzyna, diesel i LPG. Będzie obniżka akcyzy?

diesel benzyna lpg ceny paliw

Podaj dalej

Sytuacja na rynku paliw nieco się ustabilizowała. Benzyna, diesel i LPG chyba znalazły swój optymalny pułap i dużych podwyżek cen już nie obserwujemy. Pytanie, czy rzeczywiście jest się z czego cieszyć, czy to zaledwie mały przystanek?

Benzyna i diesel kosztują w tym tygodniu średnio 5,99 zł za litr – podaje portal „e-petrol”. Za LPG płacimy z kolei 3,26 zł za litr. Zatem wydaje się, że ceny się unormowały. W ubiegłym tygodniu było bardzo podobnie – jeśli obserwujemy jakieś różnice, to takie wynoszące maksymalnie 1 grosz. Oczywiście nadal oznacza to, że jest bardzo drogo. Nadal tankowanie na stacji paliw boli. Zastanawiamy się, co mogłoby zmienić ten trend?

diesel benzyna lpg ceny paliw
fot. pixabay

Na portalu „e-petrol” już opublikowano prognozę na dni 12-19 listopada. Za benzynę mamy płacić od 5,99 do 6,14 zł za litr, za diesel od 5,99 do 6,16 zł za litr, zaś za LPG od 3,23 do 3,31 zł za litr. Zastanawiam się dlaczego ceny tak bardzo utrzymują się w tym regionie 5,99 zł? Ustabilizowanie sytuacji na rynku? Być może… Natomiast o wiele bardziej przemawia do mnie wersja „Business Insider” mówiąca o marży ujemnej na stacjach.

Oznacza to ni mniej, ni więcej tyle, że stacje sprzedają paliwo taniej, niż go zakupiły. Był okres, w którym na litrze właściciele stacji tracili średnio 18 groszy. Dlaczego, jaki był w tym cel? A no właśnie taki, żeby nie dopuścić do przekroczenia magicznej bariery 6 zł na swojej stacji. W taki sposób od dosyć długiego czasu ceny są utrzymywane sztucznie o wiele poniżej poziomu, na którym realnie się znajdują. Nie jest to szczególnie zdrowe zjawisko, chociaż kierowcom może się podobać.

fot. pixabay

Co z akcyzą?

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Od lat rządzący starają się to robić najlepiej, jak potrafią, a opozycja z wielką łatwością ich krytykuje i zaznacza co zrobiłaby inaczej. Nie mówię nawet o tej władzy – ale i o poprzedniej i jeszcze poprzedniej też. Tak wygląda polityka. Do czego zmierzam? Kiedy jakieś 9, 10 lat temu ceny paliw szalały, ówczesna opozycja z łatwością wytykała, że na cenę paliwa w większości składają się podatki, w tym akcyza. I wypadałoby ją zmniejszyć, żeby ludziom było lepiej.

diesel benzyna lpg ceny paliw
fot. pixabay

Ale teraz ówczesna opozycja nie jest już opozycją… i kiedy za ich rządów ceny znów są wysokie, nie ma mowy o żadnych zmianach, czy obniżce akcyzy. Potwierdziło to Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd nie planuje obniżania akcyzy, ale jednocześnie zaznacza, że nie była ona podwyższana od wielu lat. W przypadku diesla od 2012 roku, w przypadku benzyny od 2007 roku. W piśmie zaznaczono jeszcze, że akcyza i opłata paliwowa w Polsce należą do najniższych, jeśli chodzi o całą Unię Europejską – podaje „Interia”.

No i widzicie? Nie potrzebnie się wszyscy martwiliśmy – wszystko jest w najlepszym porządku. Tak tanio jak u nas nie jest nigdzie!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News