PILNE: Diesel i benzyna za mniej, niż 6 zł za litr. Ropa naftowa już poniżej 100 dolarów za baryłkę!

PILNE: Diesel i benzyna za mniej, niż 6 zł za litr. Ropa naftowa już poniżej 100 dolarów za baryłkę!

vat akcyza diesel benzyna

Podaj dalej

Począwszy od 8 marca, kiedy to ropa naftowa kosztowała niemal 133 dolary za baryłkę, jej cena cały czas maleje. Dziś po raz pierwszy od 27 lutego spadła poniżej 100 dolarów. Czy to oznacza, że diesel i benzyna będą kosztowały mniej, niż 6 zł za litr?

Sytuacja na rynku wygląda coraz korzystniej. Ropa naftowa spadła dziś poniżej wartości 100 dolarów za baryłkę. To pierwszy taki dzień od 27 lutego, czyli samego początku wojny w Ukrainie. Z całą pewnością jest to pozytywna wiadomość. Oczywiście teraz za nią muszą pójść odpowiednie ruchy wykonywane przez stacje paliw. To nie może być tak, że diesel nadal będzie kosztował 8 zl, za benzyna 7 zł. No nie – na pewno nie.

paliwo benzyna diesel ropa naftowa cena ceny stacje stacja paliw
fot. pixabay

Dokładnie takiego scenariusza się spodziewałem. Poszczególnym stajom bardzo łatwo było podnosić ceny paliw natychmiast, kiedy drożała ropa. Na przestrzeni paru godzin paliwo potrafiło drżeć 10, czy nawet 20 groszy tylko dlatego, że „ropa podrożała”. Nikt nie patrzył oczywiście w tym momencie na to, jakie posiadamy zapasy i z jakiej ropy korzystamy – z jakiego okresu czasowego. Nieistotne. Reakcja była natychmiastowa.

Każdy z was pewnie to pamięta. Początek wojny i pierwsze wzrosty cen ropy naftowej? Tego samego dnia na wielu stacjach paliwo było złotówkę droższe, niż dzień wcześniej. Ceny poszybowały natychmiast w górę. Więc teraz oczekuję tego, że natychmiast polecą w dół – tak samo jak w dół poleciała cena ropy naftowej. Skoro się powiedziało A, to teraz trzeba powiedzieć B i się z tym nie ociągać.

paliwo benzyna diesel ropa naftowa cena ceny stacje stacja paliw
fot. pixabay

Po ile benzyna i diesel?

Jeszcze wczoraj mijałem w trasie kilka stacji paliw. Diesel za 7,99 zł, benzyna za 6,99 zł. OK – kilka godzin później ceny benzyny spadły do jakichś 6,95 zł. No nie – na pewno nie może to tak wyglądać. Ropa kosztuje dziś 100 dolarów za baryłkę i na pewno nie będziemy tankować paliwa za tyle, za ile tankowaliśmy go kiedy kosztowała 133 dolary. Jak szybko ceny poleciały w górę „przez ropę”, tak niech teraz szybują pod granicę 6 zł „przez ropę”.

paliwo benzyna diesel ropa naftowa cena ceny stacje stacja paliw
fot. pixabay

Powoli wszystkie surowce tanieją. Nie tylko ropa, ale także chociażby gaz. Oczekuję, że spotka się dokładnie z taką samą reakcją, z jaką doniesienia z giełdy spotkały się pierwszego dnia wojny. Skoro wtedy ktoś pozwolił sobie na gigantyczne podwyżki cen, to teraz musi zmusić się do obniżek, skoro ceny wracają do normy.

Czy możemy tego oczekiwać? Oczywiście, że tak – oczekiwać nam nikt nie zabroni. Ale czy powinniśmy się tego spodziewać? To już jest nieco bardziej skomplikowane pytanie. Oczywistym jest, że łatwiej ceny podnosić, niż obniżać. Tym bardziej jeśli mówimy o zdecydowanych i nagłych obniżkach, tak samo jak zdecydowane i nagłe były podwyżki.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News