PILNE: Ceny paliw w kwietniu mocno w górę? Ta niepokojąca prognoza może się sprawdzić

PILNE: Ceny paliw w kwietniu mocno w górę? Ta niepokojąca prognoza może się sprawdzić

ceny ropa paliwo

Podaj dalej

Najwyższe ceny paliw już za nami i teraz możemy się spodziewać wyłącznie obniżek? Nie wygląda to wcale tak kolorowo, jak niektórym mogłoby się wydawać. Kwiecień może przynieść nam duże wzrosty. Te prognozy są co najmniej niepokojące.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna jest przekonana o tym, że w kwietniu Rosja bardzo mocno ograniczy wydobycie ropy naftowej – podaje „Interia”. Jak aktualnie wyglądają liczby? Kraj rządzony przez Władimira Putina dziennie eksportuje 8 milionów baryłek ropy. Według prognoz w kwietniu wydobycie może spaść nawet o 3 miliony baryłek dziennie. To ogromne cięcia.

ceny ropa paliwo
fot. pixabay

Naturalnie wszystko to ma bezpośredni związek z wojną w Ukrainie. Raz, że na Rosję nałożone są dziesiątki, albo i setki różnych sankcji. Dwa, że aktualnie nikt nie ma zamiaru z nimi dyskutować na żadne biznesowe tematy. Kolejne firmy się z Rosji wycofują i nic nie wskazuje na to, aby szybko tam powróciły.

Oczywiście ten kryzys może się pogłębić. Im więcej sankcji i im większa niechęć do rosyjskich surowców, tym wydobycie może spadać. Z artykułu „Interii” dowiadujemy się, że to może doprowadzić do szoku podażowego. Kto ewentualnie mógłby zastąpić Rosję i dostarczać ropę naftową chociażby do Europy? Na liście są chociażby Arabia Saudyjska oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Dalej w kolejce jest również Iran. Natomiast pamiętajmy, że nie jest to takie proste. Wszyscy chcemy się uniezależnić od rosyjskich surowców, ale ten proces nie trwa tygodnia, ani dwóch…

ceny ropa paliwo
fot. pixabay

Tego typu potężne zawirowania na rynku ropy mogą sprawić, że surowiec podrożeje. A jeśli surowiec podrożeje, to nie ma wątpliwości co do tego, że i paliwo na stacjach paliw podrożeje. Pozostaje nam trzymać kciuki, aby mądrzejsi od nas zadbali o ten temat i aby do żadnego gwałtownego wzrostu nie doszło. Chyba każdy z nas chciałby już powrotu do normalności.

Źródło: Interia

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News