PILNE: Ceny lekarstw i żywności w górę! Co jeszcze? Sprawdź, co ma na to wpływ i dlaczego?

PILNE: Ceny lekarstw i żywności w górę! Co jeszcze? Sprawdź, co ma na to wpływ i dlaczego?

inflacja ceny

Podaj dalej

Musimy pogodzić się z tym, że ceny rosną i będą rosnąć nadal. Wpływ mają na to bardzo różne czynniki. Ceny importowanego towaru, ceny paliw, energii… a teraz dochodzi kolejny czynnik. Coś, czego pewnie wielu z nas by się nie spodziewało na pierwszy rzut oka.

Ceny cały czas rosną. Kiedy w górę idą importowane z Rosji, czy Ukrainy produkty, to u nas też jest drożej. Droższe są tłuszcze i zboża, więc automatycznie droższy jest olej (albo nie ma go w ogóle), masło, margaryna, mąka, pieczywo, pasza, mięso itd. Nie dość, że rosną ceny samych towarów, to rośnie też cena ich transportu, przetwarzania itd.

ceny żywność lekarstwa
fot. pixabay

Ktoś musi się zająć tymi towarami. Jakoś je przetworzyć, przetransportować, dystrybuować. Co za tym idzie, wpływ na ich działalność mają wyższe ceny paliwa, gazu, prądu, czy węgla. A skoro im rosną koszty, to te koszty automatycznie my potem odnajdujemy we wzrostach cen kolejnych produktów na sklepowych półkach.

ceny żywność lekarstwa
fot. pixabay

Kup teraz – opony w mega promocji!

Teraz do całej tej spirali dochodzi kolejny czynnik. Koszmarnie drożeje karton i papier, więc już mówi się, że ceny opakowań, np. lekarstw i żywności, wzrosną o ponad 50%. Surowiec w tym przypadku podrożał na przestrzeni paru miesięcy o ponad 100%. Podrożały też palety, folia, itd. Rozumiecie o co chodzi – skoro wszystko po kolei drożeje, każdy element łańcucha, to ceny w sklepach nie mogą ot tak pozostać takie same.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News