PILNE: Blackout – w Polsce zabraknie prądu. Ekspert podaje datę, kiedy na długie godziny zgaśnie wszystko

PILNE: Blackout – w Polsce zabraknie prądu. Ekspert podaje datę, kiedy na długie godziny zgaśnie wszystko

prąd brak prądu przerwy w dostawie blackout samochody elektryczne (4)

Podaj dalej

Czy w Polsce grozi nam blackout? Przerwa w dostawie prądu trwająca długimi godzinami, kiedy zgaśnie wszystko? To brzmi jak scenariusz rodem z filmów science-fiction. Okazuje się jednak, że to realna wizja. Ekspert podaje nawet datę, kiedy do tego dojdzie.

Najdroższy prąd w historii. Przestarzałe systemy energetyczne. Wizja na najbliższe lata? Prąd droższy o ponad 800 zł do końca 2030 roku. To tylko trzy kwestie poruszone w artykule, który czytamy na stronie „gadzetomania.pl”. Artykule, który wlewa w nasze serca wyłącznie pesymizm…

prąd brak prądu przerwy w dostawie blackout samochody elektryczne
fot. pixabay

Na portalu cytowano jedną z wypowiedzi Piotra Woźnego – byłego pracownika w rządzie premiera Morawieckiego. Aktualnie prezes ZE PAK, z którym wywiad przeprowadziła „gazeta.pl” jest przekonany, że wkrótce w Polsce będzie dochodzić do wielogodzinnych przerw w dostawie prądu. Blackout za blackoutem.

Zdaniem eksperta jest to realna wizja. Według niego nawet w optymistycznych scenariuszach do tych blackoutów dojdzie za 10 lat. Co zatem zakładają scenariusze pesymistyczne? Tego chyba nikt z nas nie chce wiedzieć. Generalnie powiedzmy sobie wprost – mamy problem z prądem. A tego, że w naszym kraju w większości pochodzi on od węgla… no cóż. Może lepiej tego tematu nawet nie poruszajmy.

prąd brak prądu przerwy w dostawie blackout samochody elektryczne
fot. pixabay

Auta elektryczne w dobie braku prądu? Genialne…

Jak przy tym wszystkim patrzeć na doniesienia o samochodach elektrycznych? Jak traktować je jako auta przyszłości? Nie rozumiem jak ktoś z ekscytacją może patrzeć na rozwój tych aut biorąc pod uwagę to, co dzieje się z prądem. To, że na całym świecie zaczyna go brakować. Przecież ta technologia nawet nie zdążyła się dobrze rozwinąć, a my już mówimy o wielogodzinnych przerwach w dostawie prądu.

fot. pixabay

Po pierwsze – skąd wziąć ten prąd? W ogóle – tak, aby wystarczył na nasze potrzeby? Nie mówię nawet o czasach za kilkanaście lat, kiedy w teorii wszyscy mamy już jeździć elektrykami. Jest tu tyle sprzeczności, że aż ciężko powiedzieć cokolwiek sensownego. Ceny prądu rosną jak szalone, ceny elektryków są szalone już w tym momencie. Niedociągnięcia i wszystkie wady samochodów elektrycznych? Te są szalone do kwadratu. Jakim cudem to ma być technologia przyszłości?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News