PILNE: Benzyna za 10,40 zł a diesel za 10,79 zł. Oni zwariowali? Skąd wzięły się tak koszmarne ceny?

PILNE: Benzyna za 10,40 zł a diesel za 10,79 zł. Oni zwariowali? Skąd wzięły się tak koszmarne ceny?

diesel benzyna lpgpaliwo diesel benzyna

Podaj dalej

W środę na portalu „e-petrol” opublikowano średnie ceny paliw w Polsce. Diesel pierwszy raz od długiego czasu spadł poniżej bariery 7 zł, benzyna też potaniała. Jednak nie wszędzie jest tak znakomicie. Niektóre ceny budzą grozę.

Według portalu „e-petrol” benzyna 95-oktanowa kosztuje średnio w Polsce 6,41 zł za litr. Nieco droższa jest benzyna 98-oktanowa – kosztuje 6,75 zł. Zdecydowanie najdroższy jest diesel, który kosztuje 6,99 zł za litr, ale pierwszy raz od długiego czasu spadł poniżej bariery 7 zł. W notowaniu uwzględniono również LPG. Autogaz kosztuje w Polsce średnio 3,67 zł za litr. Czy to oznacza, że mamy tanie, czy drogie paliwo?

benzyna diesel ceny
fot. pixabay

Tak naprawdę odpowiedzi na to pytanie mogą być różne. Biorąc pod uwagę to, że na początku, czy w połowie lutego paliwo kosztowało jakieś 5,20 zł, to teraz mamy do czynienia z armagedonem. No bo to oznacza ni mniej, ni więcej, że na przestrzeni jakichś dwóch miesięcy diesel podrożał o 1,80 zł . To w żadnym wypadku nie jest naturalny skok. Natomiast wszyscy wiemy czym jest on spowodowany i nie za bardzo mamy na to wpływ.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Oczywiście, są w Europie tacy, którzy mają taniej. Mianowicie, są to Turcja oraz Węgry. Jeśli chodzi o benzynę, to najtańszą ma Turcja – kosztuje w przeliczeniu 5,64 zł za litr. Na Węgrzech tankuje się za 5,90 zł za litr. Na trzecim miejscu znajduje się Polska z wynikiem 6,41 zł. W przypadku diesla to Węgry są najtańsze, bo kosztuje tam średnio 5,90 zł. Druga jest Turcja – 6,00 zł za litr i trzecia Polska – 6,99 zł za litr.

benzyna diesel ceny
fot. pixabay

Istne szaleństwo…

A zatem tak – mamy drogie paliwo. Ale jednocześnie mamy paliwo tańsze, niż kapitalna większość europejskich krajów. Weźmy chociażby naszych sąsiadów. Benzyna. Litwa 7,61 zł, Słowacja 8,03 zł, Czechy 8,30 zł, Niemcy 9,15 zł. Diesel. Litwa 7,74 zł, Słowacja 7,95 zł, Czechy 8,75 zł, Niemcy 9,25 zł. I to jest realny problem – to, ile płacą Czesi, czy Słowacy, nie mówiąc o Niemcach. Oczywiście w Niemczech mamy inne zarobki, ale czy zarobki są aż tak różne od naszych w Czechach i Słowacji? Śmiem wątpić.

PILNE: Węgiel coraz droższy. Przyszła zima to będzie najdroższy sezon grzewczy w historii?

I w tym momencie też wypada się na moment zatrzymać. Nie możemy się dziwić, że na terenach przygranicznych widujemy masę Niemców, Czechów, czy Słowaków. Raz, że o wiele bardziej opłaca im się tankować u nas samochody, a dwa, że o wiele taniej zrobią u nas zakupy. Być może niektórych z nas to denerwuje, ale musimy postarać się to zrozumieć. Przecież w bliźniaczej sytuacji to my jeździlibyśmy po paliwo i zakupy do Czech i Słowacji. Nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości.

PILNE: Dostaniesz te pieniądze jeszcze przed świętami! Ile dokładnie i na co możesz je przeznaczyć?

A gdzie paliwo w Europie jest najdroższe? Ponad 10 zł za benzynę płacą trzy kraje – Finlandia (10,03 zł), Holandia (10,30 zł) praz Norwegia (10,40 zł). W przypadku diesla są to cztery kraje – Szwajcaria (10,08 zł), Norwegia (10,16 zł), Finlandia (10,28 zł) oraz Szwecja (10,79 zł). Krótko mówiąc, planując jakiś road trip, lepiej zdecydowanie omijać kierunek północny i kraje nordyckie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News