PILNE: Benzyna nawet 10,43 zł za litr, diesel aż 11,19 zł. Nie ma mowy o obniżkach cen paliw?

PILNE: Benzyna nawet 10,43 zł za litr, diesel aż 11,19 zł. Nie ma mowy o obniżkach cen paliw?

diesel benzyna putin ropa

Podaj dalej

W środę na portalu „e-petrol” opublikowano średnie ceny paliw nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Jesteście ciekawi jak wypadamy na tle pozostałych krajów? Czy benzyna i diesel są w Polsce drogie, czy jednak tanie?

Notowanie „e-petrol” z 13 kwietnia wlało w nasze serca trochę optymizmu. Diesel w końcu potaniał i jego cena spadła poniżej 7 zł za litr. Benzyna też zdecydowanie wtedy potaniała. Natomiast już notowanie z 20 kwietnia, czyli minionej środy, znów odbiło się nam czkawką. Tak oto litr benzyny 95-oktanowej kosztuje teraz w Polsce średnio 6,46 zł za litr, zaś diesel aż 7,13 zł za litr. To więcej o 14 groszy, niż przed tygodniem…

benzyna diesel ceny
fot. pixabay

Narzekamy na paliwo, bo musimy. Bo jest koszmarnie drogie. Często jednak zapominamy o tym, że to nie tylko nasz problem. Drogo jest wszędzie dookoła. Oczywiście nie wszędzie aż tak. Benzyna jest tańsza w dwóch krajach – w Turcji, gdzie kosztuje 5,56 zł i na Węgrzech, gdzie kosztuje 5,99 zł. Polska zajmuje trzecie miejsce. W przypadku diesla również taniej mają Turcy i Węgrzy – olej napędowy kosztuje tam odpowiednio 6,44 zł oraz 5,99 zł za litr. Polska jest na trzecim miejscu, ex-aequo ze Słowenią – tam też litr ON kosztuje 7,13 zł za litr.

Co tu się…?! Rowerzysta przeleciał przez rondo! Co za skok – uszkodził dwa samochody [WIDEO]

Znów natomiast musimy poruszyć temat naszych sąsiadów. Litwa – 7,59 zł PB95, 7,77 zł ON. Słowacja 7,91 zł PB95, 7,84 zł ON. Czechy 8,14 zł PB95, 8,50 zł ON. Wreszcie Niemcy, 9,16 zł PB95, 9,40 zł ON. Z oczywistych względów Ukrainy, Białorusi i Rosji nie będziemy tu wymieniać. To kraje pogrążone w wojnie. Jak sami widzimy – sąsiedzi płacą drożej. I to dużo drożej. Nic więc dziwnego, że tak chętnie przyjeżdżają po paliwo do nas. My na ich miejscu robilibyśmy tak samo.

benzyna diesel ceny
fot. pixabay

Czym jest to spowodowane?

Wysokie ceny mają oczywiście związek z wojną trwającą na terenie Ukrainy. Ze zbrodniczym atakiem wojsk Putina. Jakkolwiek byśmy na to nie patrzyli, ropa naftowa wciąż jest bardzo droga. Zdecydowanie przebija barierę 100 dolarów, często dobijając do 110 dolarów za baryłkę. Zdarzają się krótkotrwałe okresy, kiedy ropa nagle wędruje do 98 dolarów, ale trwa to parę godzin. Każdy powiew optymizmu jest natychmiast niszczony przez kolejne decyzje rosyjskich dowódców. A niepokój sprawia, że ceny rosną. Od zawsze tak było.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Mamy na co narzekać, jeśli chodzi o paliwo. Jasne – jest bardzo drogie. Ale niektórzy tych powodów do narzekań mają nawet więcej. W trzech krajach benzyna kosztuje w przeliczeniu ponad 10 zł za litr. W Danii jest to poziom 10,01 zł, w Holandii 10,20 zł, zaś w Norwegii 10,43 zł za litr. Jeśli chodzi o diesla, magiczną barierę też przekraczają trzy kraje. W Finlandii litr ON kosztuje 10,07 zł, w Norwegii 10,35 zł, zaś w Szwecji 11,19 zł.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News