PILNE: Benzyna i diesel za 5,30 – 5,40 zł za litr? Czy to już niemal pewne? Kwestia paru tygodni…

PILNE: Benzyna i diesel za 5,30 – 5,40 zł za litr? Czy to już niemal pewne? Kwestia paru tygodni…

diesel benzyna ceny paliw (3)

Podaj dalej

Czy diesel i benzyna będą wkrótce kosztować między 5,30 a 5,40 zł za litr? Taki stan rzeczy byłby w pewnym sensie logiczny. Wskazuje na to przecież przeszłość i ceny ropy naftowej. Dlaczego więc wciąż jest tak drogo?

Wielu kierowców popadło dziś w zachwyt. Diesel, czy benzyna na niektórych stacjach kosztują 5,80, a nawet 5,70 zł za litr. To efekt obniżki akcyzy. Ta w obecnej formie będzie obowiązywała do 31 stycznia. Przyzwyczajeni cenami powyżej 6 zł za litr czujemy, że to ogromna obniżka. Rzucamy się na stacje twierdząc, że paliwo od dawna nie było tak tanie. To oczywiście prawda. Ale tylko częściowo.

diesel benzyna ceny paliw
fot. pixabay

Ropa brent kosztuje w tym momencie 71 dolarów za baryłkę. Taki stan rzeczy trwa na rynku od 25 listopada, kiedy to nastąpił wielki krach wywołany nowym wariantem koronawirusa – omikron. A zatem od prawie miesiąca ceny ropy utrzymują się na podobnym poziomie – właśnie około 70-72 dolarów za baryłkę.

Kiedy po raz ostatni ropa tyle kosztowała? A no na przykład na początku września, a na początku sierpnia oraz na początku czerwca. W tych okresach ropa wahała się właśnie między 70 a 72 dolary za baryłkę. Ile kosztowało wtedy paliwo? 9 czerwca na stacjach 95-oktanowa benzyna kosztowała średnio 5,27 zł za litr. Diesel 5,19. Natomiast oczywiście rozumiemy, że to nie jest tak, że cena ropy ma natychmiastowe przełożenie na cenę paliw. Więc ile kosztowało paliwo miesiąc później?

diesel benzyna ceny paliw
fot. pixabay

Portale grzmiały, że to najdroższa benzyna od niemal 8 lat! Panika? No tak… diesel kosztował wtedy 5,42 zł za litr, benzyna 5,56 zł. Wtedy zaczęły się podwyżki, które trwały do listopada i w wyniku których płaciliśmy za paliwo ponad 6 zł. Czy jeśli cena ropy utrzyma się na poziomie 70-72 dolarów za baryłkę, to powinniśmy się spodziewać analogicznie obniżek cen paliw aż do 5,30 – 5,40 zł za litr?

To oczywiście myślenie życzeniowe. Trwały spadek cen ropy ma swoje znaczenie. To w naturalny sposób powinno obniżyć ceny paliw. Pytanie, jak długo taki spadek musiałby się utrzymać, abyśmy rzeczywiście mogli go dostrzec na stacjach.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News