PILNE: Akcyza jednak w górę? To będzie brutalny cios dla milionów Polaków. O ile wzrosną ceny?

PILNE: Akcyza jednak w górę? To będzie brutalny cios dla milionów Polaków. O ile wzrosną ceny?

akcyza paliwo prąd alkohol papierosy (5)

Podaj dalej

W ostatnich dniach mówiło się między innymi o tym, że zmniejsza się akcyza na paliwo i prąd. Pierwsza seria obniżek ma nastąpić jeszcze w grudniu, druga w styczniu i potrwa do maja. Z deszczu pod rynnę – twierdzą niektórzy.

No bo tak – owszem – na samym początku należy podkreślić, że jeśli chodzi o paliwo i prąd, akcyza rzeczywiście zmaleje. Przypomnijmy, w dniach 20-31 grudnia wprowadzona zostanie pierwsza faza obniżek. W jej trakcie paliwo powinno potanieć o około 6 groszy na litrze. W dniach 1 stycznia – 31 maja, nadejdzie pora na drugą falę obniżek. W jej wyniku benzyna ma potanieć nawet o 18 groszy. To były bardzo dobre informacje dla kierowców.

akcyza paliwo prąd alkohol papierosy
fot. pixabay

Oczywiście wszystkie te zmiany zostały przykryte „tarczą antyinflacyjną”. Generalnie rząd chce zrobić wszystko, aby w kieszeniach Polaków zostało jak najwięcej pieniędzy. Wszak inflacja rośnie w zastraszającym tempie, więc potrzebne są jakieś działania ze strony rządzących. Oprócz zapowiadanego obniżenia akcyzy do unijnego minimum, zniesiony zostanie również całkowicie podatek od sprzedaży detalicznej paliw.

Sejm przyjął już cały pakiet zmian. Jeśli zatem chodzi o paliwo – rzeczywiście, mamy chwilę spokoju. To znaczy teoretycznie. Wiele zależy od sytuacji na rynku ropy naftowej, od pozycji złotego względem dolara itd. Równie dobrze może się okazać, że za 2 miesiące w dalszym ciągu będziemy płacili jakieś 5,90 zł za litr paliwa. A może nie – może będziemy płacili 5,50 zł… tego na ten moment nie da się stwierdzić. Ale jak to mówią… w przyrodzie musi być równowaga. Obniżone ceny na jedno oznaczają, że…

fot. pixabay

Rośnie akcyza na alkohol oraz papierosy…

No tak, kiedy wszyscy cieszyli się obniżkami akcyzy na paliwo i prąd, prezydent podpisał ustawę zakładającą zwiększenie akcyzy na alkohol, papierosy i tytoń. Tym razem nie będzie to czasowa podwyżka do maja… tylko rozbudowany plan ciągłych podwyżek do 2027 roku. Jeśli chodzi o alkohol, to 1 stycznia 2022 roku akcyza wzrośnie o 10%. Następnie, co roku akcyza będzie rosła o kolejne 5%. Odwrotnie ma być w przypadku papierosów, czy innego rodzaju wyrobów tytoniowych – na początek o 5%, a potem każdego roku o 10% – podaje „money.pl”.

akcyza paliwo prąd alkohol papierosy
fot. pixabay

Jak przełoży się to na ceny? Paczka papierosów w przyszłym roku powinna być droższa o około 30 groszy. Do 2027 roku – czyli do końca procesu podwyżek akcyzy – cena ma wzrosnąć o 1,24 zł – podaje „gazeta.pl”. I pamiętajmy – wyłącznie w wyniku podniesienia akcyzy. Nie biorąc pod uwagę innych elementów ceny. W przypadku alkoholu przewiduje się, że przeciętna butelka wódki podrożeje w przyszłym roku o około 1,50 zł, piwo… o zaledwie 6 groszy – podaje „prawo.pl”.

fot. pixabay

Oczywiście cena jednorazowo nie zmieni się bardzo mocno, przynajmniej w przyszłym roku. Ona stopniowo będzie sobie rosła do 2027 roku i pewnie wszyscy się przyzwyczaimy. Nie zmienia to faktu, że  – jakkolwiek by na to nie patrzeć – znów będziemy zostawiać w sklepach więcej pieniędzy. Biorąc pod uwagę, że są osoby, które palą paczkę papierosów dziennie, a tankują co tydzień to… tak czy inaczej, bilans wyjdzie u nich na minus. Ale to już nieco pokrętna logika…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News