PILNE: 8 zł za litr! To już się dzieje! Od dzisiaj diesel kosztuje ponad 8 zł, benzyna ponad 7 zł. Co z LPG?

PILNE: 8 zł za litr! To już się dzieje! Od dzisiaj diesel kosztuje ponad 8 zł, benzyna ponad 7 zł. Co z LPG?

ceny paliw cena diesel benzyna LPG

Podaj dalej

W ubiegłym tygodniu postawiłem prognozę odnośnie tego, że jeszcze w tym tygodniu cena paliwa przekroczy 8 zł za litr. No i masz. Diesel już ponad magiczną barierą. Benzyna zresztą też… sytuacja z LPG wcale nie wygląda jakoś zdecydowanie lepiej.

Gdyby ktoś powiedział wam dwa miesiące temu, że diesel będzie kosztował w marcu ponad 8 zł, a benzyna ponad 7 zł, to na pewno byście mu nie uwierzyli. LPG zresztą też nie należy do najtańszych. Jasne – w styczniu dopiero co byliśmy po, albo nawet w trakcie fali podwyżek, kiedy to paliwo kosztowało 6 zł za litr. Ale 8? Gdzie tam do 8 – nikt o zdrowych zmysłach by w to raczej nie uwierzył. Ale nadszedł marzec i biorąc pod uwagę ostatnie tygodnie, nikogo te ceny nie dziwią.

ceny paliw cena diesel benzyna LPG
fot. pixabay

W ubiegły piątek na portalu „e-petrol” opublikowano prognozę cen paliw na dni 7-13 marca – czyli na aktualny tydzień. Według prognoz za benzynę mieliśmy płacić między 6,33 a 6,49 zł, za diesla między 6,83 a 6,96 zł, zaś za LPG między 2,95 a 3,09 zł. Żadna z tych prognoz nie uwzględniała nawet wzrostu ponad barierę 7 zł. Wypowiedzi eksperta z tego portalu były cytowane w mediach – twierdził on, że paliwo może dobije do 8 zł na przełomie marca i kwietnia.

Od samego początku nie przykuwałem co do tego większej uwagi. Nie wydawało mi się, aby było w tym sporo prawdy. Sam pokusiłem się o prognozę tego, co może się wydarzyć w tym tygodniu i opublikowałem ją na łamach naszego portalu. Stwierdziłem tam – wtedy mi się wydawało, że dosyć odważnie – że paliwo jeszcze w tym tygodniu przebije granicę 8 zł za litr. Chociaż naturalnie miałem po cichu nadzieję, że jednak do tego nie dojdzie.

ceny paliw cena diesel benzyna LPG
fot. pixabay

Niestety, miałem rację…

Czwartek, 10 marca. Wybrałem się o poranku aby sprawdzić ceny paliw na trzech okolicznych stacjach. Co zobaczyłem – wyniki widzicie poniżej. Benzyna w najlepszym przypadku kosztowała 6,99 zł – na dwóch różnych stacjach. Na trzeciej to był już poziom 7,29 zł. Nie mam wątpliwości co do tego, że dzisiaj, maksymalnie jutro, na pozostałych też przekroczy pułap 7 zł. Najtańszy diesel był za 7,76 zł. Na kolejnej stacji można było go zatankować za 7,99 zł, a na trzeciej za 8,39 zł. Cyferka 8 z przodu – to robi wrażenie i jednocześnie przeraża. LPG jak już widzimy też niebezpiecznie zbliża się do granicy 4 zł.

ceny paliw cena diesel benzyna LPG

I tak samo jak w przypadku benzyny – nie mam żadnych wątpliwości, że diesel jeszcze dziś, albo maksymalnie jutro, na wielu stacjach też będzie kosztował 8 zł. Na wielu już przekroczył tę magiczną barierę. Reszta czeka w kolejce. Chociaż, o jakiej magicznej barierze ja w zasadzie piszę? Magiczną barierą było 6 zł pod koniec ubiegłego roku. To był poziom, którego nigdy nie przekraczaliśmy i który nas przerażał. Potem było 7 zł, teraz jest 8 zł…

I najgorsze jest to, że za kilka dni może być 9 zł. Nie mamy nad tym absolutnie żadnej kontroli. Paliwo drożeje i drożeć będzie nadal. Na jednych stacjach drożeje szybciej, na drugich wolniej… Ale fakt jest taki, że wszyscy my, kierowcy, musimy przygotować na to nasze portfele. Czy się to komuś podoba, czy też nie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News