PILNE: 1 stycznia trzęsienie ziemi. Samochody z LPG znikną z dróg! Sprawa dotyczy ponad 2,5 miliona aut!

PILNE: 1 stycznia trzęsienie ziemi. Samochody z LPG znikną z dróg! Sprawa dotyczy ponad 2,5 miliona aut!

gaz autogaz lpg nowe przepisy homologacja (3)

Podaj dalej

Czy zmiany, które rząd chce wprowadzić 1 stycznia, wyeliminują samochody z LPG z dróg? Branża stawia sprawę jasno – to sprawa wręcz kuriozalna. Nowymi przepisami dotkniętych ma być ponad 2,5 miliona aut. Nagle instalacje stracą homologacje?

Mówiąc w dużym skrócie, 1 stycznia w życie mają wejść nowe przepisy. Będą one dotyczyły homologacji i wyposażenia samochodów – przekazuje „Autokult”. Rząd przedstawił już projekt ustawy. Kontrowersje wzbudza to, że w wielu kwestiach polskie przepisy mają być dostosowane do tych unijnych. A to w przypadku samochodów z LPG, bądź też CNG, może mieć bardzo duże znaczenie.

gaz autogaz lpg nowe przepisy homologacja
fot. pixabay

Wedle nowych przepisów niezwykle istotną instytucją stanie się Transportowy Dozór Techniczny – zapowiada „Autokult”. To właśnie oni w większości przypadków będą kontrolowali kwestię instalacji gazowych w samochodach. Jeśli chodzi o szczegóły, to trzeba by się wdawać w kwestie techniczne. TDT ma mieć między innymi możliwość cofania homologacji. To bardzo ważne!

Natomiast najważniejsze ma być to, że… od teraz niezwykle istotne będzie to, jaką instalację gazową mamy w samochodzie. Zgodnie z nowymi przepisami każda homologowana instalacja ma posiadać pełną dokumentację zgodną z unijnymi przepisami. Tę dokumentację dostaniemy wyłącznie wtedy, kiedy zamontujemy do samochodu instalację zatwierdzoną do danego modelu i wersji silnika – podaje „Autokult”.

gaz autogaz lpg nowe przepisy homologacja
fot. pixabay

I tutaj zaczyna się prawdziwa zabawa…

Eksperci zaznaczają, że jedyną możliwością w obecnej sytuacji byłoby to, aby nowe przepisy istniały równolegle do starych. To znaczy, w skrócie, aby możliwe było montowanie instalacji elektrycznych w taki sposób, jak dzieje się to obecnie. Branża chce, aby aktualne przepisy wciąż mogły obowiązywać w odniesieniu do aut na polski rynek. Te europejskie miałyby obowiązywać tylko dla samochodów na rynek europejski. Tak mniej więcej miałoby to wyglądać.

gaz autogaz lpg nowe przepisy homologacja
fot. pixabay

Problem jest jednak taki, że wiele osób widzi inną możliwość. Taką, że aktualne przepisy przestałyby kompletnie funkcjonować. W tym przypadku obowiązujące byłyby jedynie nowe przepisy, zgodne z unijnymi dyrektywami. W ich efekcie zdecydowana część samochodów na LPG 1 stycznia straciłaby homologację. To znaczy, że 2,5 miliona polskich samochodów nie będzie miało prawa pojawić się na drogach.

W artykule „Autokultu” podkreślono też to, że nowe przepisy sprawią, że montaż instalacji LPG stanie się zdecydowanie mniej atrakcyjny. Ze względu na zmianę i dodatkowe koszty dla producentów, również cena instalacji pójdzie w górę. Kolejna kwestia to wciąż rosnąca cena autogazu, która już pobiła historyczne rekordy. Czy jazda na LPG będzie w ogóle opłacalna?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News