PILNE: 1 marca ogromne zmiany. Ze stacji zniknie ten rodzaj paliwa! Jak się zabezpieczyć w tej sytuacji?

PILNE: 1 marca ogromne zmiany. Ze stacji zniknie ten rodzaj paliwa! Jak się zabezpieczyć w tej sytuacji?

ceny paliw diesel benzyna

Podaj dalej

Stacje mają to do siebie, że w zależności od pory roku możemy spotkać tam trzy różne rodzaje paliwa. Jeden z nich zniknie już 1 marca. To duże zmiany, ale czy powinniśmy się ich obawiać? Jak się zabezpieczyć?

Od 1 listopada do 28 lutego w naszym kraju obowiązuje tzw. okres zimowy. Oznacza to, że na stacjach tankujemy paliwo zimowe. Co to znaczy? To zależy od rodzaju paliwa. W przypadku benzyny zwiększona jest w nim prężność pary oraz występują dodatki pochłaniające wilgoć. Jeśli chodzi o diesel, to niższa jest w nich temperatura wytrącania wody i parafiny. Zaś w przypadku LPG, paliwo zawiera więcej gazu lotnego – informuje serwis „moje-auto.pl”.

paliwo rodzaje paliwa zniknie ze stacji stacja paliw benzyna diesel
fot. pixabay

Wszystko to sprawia, że – jak łatwo się domyślić – takie paliwo ma lepiej pracować w zimie i spokojnie wytrzymywać temperatury do -20 stopni. Oczywiście w niektórych przypadkach stacje oferują zimowe paliwa premium, które mają wytrzymać nawet większe mrozy. Natomiast już od 1 marca na stacjach pojawi się paliwo przejściowe. Ono ma zapewniać odpowiedni rozruch samochodu i pracę silnika przy temperaturach do -10 stopni.

A co, jeśli przykładowo 1 marca zatankujemy już paliwo przejściowe, a następnie pojedziemy w góry i zastaną nas tam temperatury -20 stopni, albo i więcej? Najwięcej problemów teoretycznie możemy mieć z dieslami. Benzyna, a nawet LPG, są o wiele bardziej odporne na niskie temperatury. W przypadku diesla może dojść do zablokowania filtra, który będzie uniemożliwiał przepływ oleju napędowego – podaje „moje-auto.pl”.

paliwo rodzaje paliwa zniknie ze stacji stacja paliw benzyna diesel
fot. pixabay

Jeśli obawiacie się, że przejściowe paliwo nie da rady w waszych samochodach, zawsze można używać specjalnych dodatków, czy też depresatorów. Takie dodatki potrafią w zdecydowany sposób poprawić właściwości paliwa i podnieść jego odporność na nawet ekstremalnie niskie mrozy. Oczywiście w przypadku diesla pamiętajmy o tym, aby mądrze, rozsądnie używać samochodu i nie narażać go na jakieś ekstremalne sytuacje. Przejściowe paliwo dostępne będzie na stacjach do 30 kwietnia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News