Paszport covidowy zatwierdzony! Co podróżnym da EU Digital COVID Certificate? Sprawdzamy

Paszport covidowy zatwierdzony! Co podróżnym da EU Digital COVID Certificate? Sprawdzamy

paszport covidowy

Podaj dalej

Stało się. Tzw. paszport covidowy, czyli EU Digital COVID Certificate został zatwierdzony przez Parlament Europejski. Dostępny będzie w formie cyfrowej lub papierowej. Co da wszystkim podróżnym?

EU Digital COVID Certificate, czyli inaczej w prostych słowach paszport covidowy został zatwierdzony. Będzie on poświadczał, że dana osoba jest zaszczepiona, jest ozdrowieńcem, bądź na przestrzeni minionych dni przeszła test z wynikiem negatywnym. Paszport jest dostępny zarówno w formie cyfrowej, jak i papierowej.

paszport covidowy
fot. freepik.com

Wniosek przeszedł zdecydowaną większością głosów. Chodziło w tym głównie o to, aby stworzyć jeden dokument. Kompatybilny, spójny, jednakowy dla całej Unii Europejskiej. Jeroen Lenaers z Europejskiej Partii Ludowej wspominał o tym, że taki paszport może oznaczać koniec kwarantanny, czy różnych innych rodzajów obostrzeń. Paszport ma to zdecydowanie ukrócić.

Za paszportem opowiedziała się również Polska. Co on tak naprawdę da? Wydaje się, że jest to swego rodzaju potwierdzenie. Wiele krajów i tak ma swoje przepisy. Np. jedni wpuszczają drugich, trzeci nie wpuszczają pierwszych, czwarci wpuszczają wszystkich, a piąci nikogo. Ci wymagają testów, ci szczepienia, jeszcze inni chcą kwarantanny.

paszport covidowy
fot. freepik.com

Sam paszport niczego w tym raczej nie zmieni. To będzie – wydaje się – wyłącznie spójny dla całej Unii dokument, który wyłącznie potwierdzi status podróżnego. Jednym prostym ruchem, spojrzeniem, czy skanem kontroler będzie wiedział, jaki status ma dana osoba i czy może przekroczyć daną granice, czy nie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News