Papież ma problem. Biskupi go nie słuchają – chodzi o politykę klimatyczną. Samochody trują środowisko?

Papież ma problem. Biskupi go nie słuchają – chodzi o politykę klimatyczną. Samochody trują środowisko?

papież franciszek zmiany klimatu ekologia ekologizm polityka klimatyczna (4)

Podaj dalej

Papież Franciszek ma niemały problem. Otóż biskupi nie słuchają jego nauk. Kością niezgody jest encyklika „Laudato si’” poruszająca temat zmian klimatycznych na świecie. Czyli co – tylko samochody elektryczne?

Oczywiście w całej encyklice „Laudato si’” nie chodzi tak o samochody elektryczne, jak o wszystkie zmiany klimatu na świecie. O politykę klimatyczną, o dbanie o planetę. Encyklika została wydana w czerwcu 2015 roku. Zwana jest również „zieloną encykliką”. Papież poruszył tam m.in. aspekty kryzysu ekologicznego. Zaznaczył, że musimy chronić środowisko naturalne, poświęcić się w tej walce.

papież franciszek zmiany klimatu ekologia ekologizm polityka klimatyczna
fot. pixabay

Generalnie nie byłoby w tym nic złego, bo przecież w takim tonie wypowiadają się politycy na całym świecie od lat. Ale problem w tym, że papież nie jest politykiem, a kościół to jest zbyt dobra platforma na takie „nowoczesne pogadanki”. Biskupi na całym świecie nie chcą wdrażać „Laudato si’” w życie, a nawet wyraźnie się sprzeciwiają temu, co zostało tam napisane.

Arcybiskup Marek Jędraszewski powiedział w jednym z wywiadów dla „Telewizji Republika”, że „ekologizm” to niebezpieczne zjawisko. Stwierdził on m.in. że to Bóg stworzył świat i się nim zachwyca, a człowiek jest ukoronowaniem dzieła – i to człowiek ma sobie czynić ziemię poddaną. Cały „ekologizm” to kwestionowanie naszej kultury i religii. To zagrożenie biblijnej wizji świata.

fot. pixabay

Nie tak to powinno wyglądać…

Biskupi z całego świata nie widzą w rzekomych zmianach klimatu żadnego zagrożenia. Kompletnie nie zgadzają się z tymi wizjami. W Stanach Zjednoczonych przeanalizowano ponad 12 tysięcy kazań, czy komunikatów duszpasterskich. Tylko w 56 przypadkach zmiany klimatyczne zostały poruszone i jednocześnie uznane za realny problem.

papież franciszek zmiany klimatu ekologia ekologizm polityka klimatyczna
fot. pixabay

Oznacza to ni mniej, ni więcej tyle, że 99,5% kleru nie zgadza się z encykliką papieża i nie ma zamiaru nic z tym zrobić. Dla 99,5% duchownych słowa Franciszka są ciężarem – czymś, o czym na pewno nie będą rozmawiać i nauczać. W świecie skupionym wokół Watykanu papież narobił sobie „zieloną encykliką” więcej wrogów, aniżeli zwolenników.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News