Paliwo za 5,80 zł? To możliwe jeszcze w tym tygodniu. Wystarczy jedna decyzja naszego rządu

Paliwo za 5,80 zł? To możliwe jeszcze w tym tygodniu. Wystarczy jedna decyzja naszego rządu

paliwo ceny paliwa diesel benzyna

Podaj dalej

Czy możliwym jest, aby paliwo w Polsce kosztowało nagle 5,80 zł za litr? Czysto teoretycznie tak – byłoby to możliwe. Wystarczyłaby jedna decyzja naszego rządu. Natomiast – jest to scenariusz raczej mało prawdopodobny.

Paliwo za 5,80 zł za litr? Zarówno jeśli chodzi o diesla, jak i benzynę? Dokładnie tak wygląda aktualnie sytuacja na Węgrzech. Tamtejszy rząd podjął konkretne działania i ma aktualnie najtańsze paliwo w Europie. Zresztą, zanim przejdziemy dalej, zastanówcie się – 5,80 zł to najtańsze paliwo w Europie. To pokazuje, w jakim momencie jesteśmy.

paliwo ceny
fot. freepik.com – shangarey

Czy w naszym kraju taka cena jest możliwa? No cóż – raczej nie ma się co tego spodziewać. A już na pewno nie dojdzie do tego w żaden naturalny sposób, poprzez obniżkę cen paliwa. Cena ropy naftowej w dalszym ciągu krąży gdzieś w okolicach bariery 110 dolarów za baryłkę. W rafineriach poziomy cen też są bardzo wysokie. Na ten moment nie ma możliwości, aby ceny ot tak samoistnie spadły.

Problem nawet dla 3,5 miliona kierowców. Skończy się LPG, a oni zostaną z dnia na dzień uziemieni?

Oczywiście można też spojrzeć na to w nieco inny sposób. Cena samego paliwa w cenie benzyny na stacji paliw to aktualnie 5,08 zł, zaś cena samego oleju napędowego w cenie ON na stacji, to 5,11 zł. Resztę ceny, którą płacimy, stanowią podatki i różnego rodzaju opłaty – VAT, akcyza, opłata paliwowa, czy opłata emisyjna.

paliwo ceny
fot. freepik.com – federcap

Możliwe? Paliwo za mniej, niż 6 zł?

Mówi się, że akcyza w Polsce jest aktualnie na poziomie unijnego minimum. Więc nawet, jeśli by dodać cenę paliwa do akcyzy, a resztę podatków obciąć, benzyna kosztowałaby teraz 6,49 zł a diesel 6,21 zł. A że chociażby VAT można obniżyć do 0% już wiemy. Zatem teoretycznie rząd mógłby wprowadzić taką nową tarczę. Chociażby na tym poziomie 6,49 zl i 6,21 zł a następnie te ceny zamrozić.

Kup teraz – opony w mega promocji!

To prawda – jest coraz częściej mowa o zamrożeniu cen paliw. Natomiast jeśli cena benzyny ma zostać zamrożona – powiedzmy – w przyszłym tygodniu, na poziomie 7,50 zł, to ja bardzo dziękuję za takie zamrażanie. Oczywiście akcyzę też można by obniżyć. Bywały w naszym kraju sprawy, przy których unijne prawo nie odgrywało większego znaczenia. Teraz nagle ma być inaczej? Zatem – czysto teoretycznie – paliwo w Polsce mogłoby kosztować 5,80 zł, tak samo jak na Węgrzech. Mogłoby też kosztować odpowiednio 5,08 zł i 5,11 zł, gdyby wyciąć wszystkie podatki. Natomiast oczywistym jest, że nikt się na to nie zdecyduje.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News