Paliwo wkrótce za 7-8 zł za litr? Niezwykle niepokojące doniesienia z rynku ropy naftowej. 7-letni rekord

Paliwo wkrótce za 7-8 zł za litr? Niezwykle niepokojące doniesienia z rynku ropy naftowej. 7-letni rekord

diesel benzyna lpg ceny paliw paliwo prognoza

Podaj dalej

Czy paliwo wkrótce będzie kosztowało 7, albo 8 zł za litr? Nie można tego tak do końca wykluczyć. Niepokojem napawają doniesienia z giełdy. Rynek ropy naftowej sugeruje nam, że musimy się przygotować na podwyżki.

Wczoraj ropa naftowa brent kosztowała na giełdzie ponad 89 dolarów za baryłkę. To najwięcej od 2014 roku. Wtedy to od początku 2011 aż do sierpnia 2014 roku ropa kosztowała powyżej 100 dolarów za baryłkę. Od tamtego czasu od poziomu 100, a nawet 90 dolarów, byliśmy bardzo daleko. Aż do tego roku.

paliwo ceny paliw ropa naftowa
fot. pixabay

Według analityków już w połowie 2022 roku baryłka ropy ma znów kosztować ponad 100 dolarów. To bynajmniej nie jest dla nas dobra informacja. Pamiętacie co się działo w październiku i listopadzie? Płaciliśmy za paliwo ponad 6 zł za litr, kiedy ropa oscylowała na poziomie 80 dolarów.

Dlaczego teraz paliwo w Polsce nie kosztuje 6 zł? Oczywiście wpływ mają na to obniżane przez rząd podatki. W lutym paliwo może kosztować nawet 5 zł za litr. Ale obniżanie podatków też ma swoje granice. Przy tak drastycznie drożejącej ropie ceny na stacjach i tak mogą rosnąć. Nie możemy też zapominać o tym, że podatki są obniżane wyłącznie czasowo.

paliwo ceny paliw ropa naftowa
fot. pixabay

Mówiło się o tym, że obniżka akcyzy ma potrwać wyłącznie do końca maja. Czy to oznacza, że wtedy akcyza wróci do starych poziomów? Co jednocześnie przełoży się na natychmiastowy wzrost cen paliw o te 30, czy 40 groszy? A co z VAT-em? On też przecież ma być obniżony czasowo. Czy te obniżki skończą się akurat wtedy, kiedy ceny ropy będą najwyższe? Nie chcę sobie nawet wyobrażać co to mogłoby oznaczać.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News