Paliwo w Polsce tylko po przedpłacie. Sam nie nalejesz – zrobi to tylko obsługa stacji benzynowej!

Paliwo w Polsce tylko po przedpłacie. Sam nie nalejesz – zrobi to tylko obsługa stacji benzynowej!

Paliwo w Polsce tylko po przedpłacie. Sam nie nalejesz – zrobi to tylko obsługa stacji benzynowej!

Podaj dalej

Wkrótce paliwo w Polsce może być dostępne tylko po zapłaceniu przedpłaty. Możliwym jest także scenariusz, w którym samemu nie nalejesz sobie benzyny, czy diesla – mogła będzie to zrobić tylko obsługa stacji.

Skąd pomysł tak rewolucyjnych zmian? Sprawa w zasadzie jest jasna i klarowna – ludzie coraz cześciej kradną paliwo. Jak można by temu zaradzić? A no właśnie chociażby wprowadzając obowiązek przedpłaty, bądź też braku możliwości samodzielnego zatankowania pojazdu. Mogłaby to zrobić wyłącznie obsługa stacji benzynowej.

benzyna diesel paliwo kradzież złodziej paliwa blokada przedpłata
fot. freepik.com – masaniko

Policja zwraca uwagę, że w pierwszej połowie 2022 roku kradzieży paliw było o 43% więcej, niż przed rokiem w analogicznym okresie. Nikogo to w sumie nie dziwi. Należało się tego wręcz spodziewać, przez coraz droższe paliwa, inflację oraz ogólnie – pogarszającą się sytuację ekonomiczną ludzi. Kradzież paliwa jest stosunkowo prosta, więc ludzie się na nią decydują.

PILNE: Sklep PGG ze zmianami! Węgiel dostępny na nowych zasadach. Tylko 3 tony rocznie!

Wystarczy przecież podjechać na stację, zatankować i odjechać. Złodzieje albo zdejmują tablice rejestracyjne, albo zakładają fałszywe, bądź kradzione – nie ma tu dużej filozofii. Jak można ukrócić taki proceder? Jest na to kilka pomysłów, jednak wymagałyby one pewnej pracy oraz nakładu finansowego.

To częsty nawyk u kierowców. „Tak uczą do egzaminu”. Nigdy tego nie rób, koszty naprawy są ogromne

Pierwsze rozwiązanie to przedpłata. Taki system działa już w wielu innych krajach. W skrócie – najpierw płacisz, jeśli płatność przechodzi, dystrybutor jest odblokowany i wtedy możesz zatankować konkretną ilość paliwa. Drugi sposób to po prostu zakaz samodzielnego tankowania. Musiałaby wykonać to obsługa, która wcześniej odblokuje taką możliwość przy dystrybutorze.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News