Paliwo w kolejnych dniach znów podrożeje? Kierowcy są w szoku. Nie spodziewali się takich zmian…

Paliwo w kolejnych dniach znów podrożeje? Kierowcy są w szoku. Nie spodziewali się takich zmian…

benzyna diesel ceny paliw paliwo

Podaj dalej

W jakich cenach będzie paliwo w kolejnych dniach? Kierowcy mają nadzieję, że jeszcze przynajmniej przez chwilę utrzyma się trend zniżkowy. Wszak diesel pierwszy raz od wielu miesięcy kosztuje mniej, niż 7 zł za litr. Kiedy mogło się wydawać, że powolutku zbliżamy się do normalności… znów rozpoczęły się podwyżki. Ile w kolejnych dniach będzie kosztować benzyna oraz olej napędowy?

Paliwo znów w górę?

22 marca portal „e-petrol” opublikował wykaz średnich cen paliw w Polsce. Tak oto dowiedzieliśmy się, że benzyna 95-oktanowa kosztuje aktualnie średnio 6,68 zł a benzyna 98-oktanowa 7,35 zł. Za litr diesla trzeba zapłacić aktualnie 6,89 zł zaś za litr LPG 3,15 zł. Tak więc najważniejsze jest to, że paliwo potaniało. Benzyna przerwała swój marsz w kierunku bariery 7 zł, a i diesel pierwszy oraz od bardzo długiego czasu spadł poniżej tej bariery 7 zł. Czy to w końcu oznacza powrót normalności? Czy to początek drogi do lepszego jutra?

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – milachka

No cóż – szczerze mówiąc, to raczej nie. Wystarczy przeanalizować to, co dzieje się aktualnie w polskich rafineriach. 16 marca, czyli w poprzedni czwartek, diesel kosztował w polskich rafineriach średnio 5310 zł. Aktualnie, po siedmiu dniach, kosztuje już 5420 zł. Oznacza to więc wzrost ceny o 110 zł na metrze sześciennym. Taka zmiana może z kolei się przełożyć na około 11 groszy podwyżki ceny oleju napędowego na stacjach. Obniżki cen ledwo się zaczęły, a już się skończyły?

A jak wygląda sytuacja z benzyną? Ona 16 marca kosztowała w rafineriach średnio 5248 zł. Dzisiaj kosztuje z kolei 5224 zł, więc różnica jest niemal niezauważalna. Z tym, że problem jest jednak widoczny. Od kilku dni obniżki cen się zatrzymały, a krzywa odwraca się teraz w drugą stronę. Może to oznaczać powrót do trendu podwyżek. Krótko mówiąc – sytuacja nie wygląda najlepiej. Jeśli brać pod uwagę ceny w rafineriach, to jeśli spodziewamy się zmian, to wyłącznie na minus. Niestety…

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – syda_productions

Paliwo powinno być takie drogie?

20 marca ropa naftowa brent kosztowała dokładnie 70,17 dolarów za baryłkę. To najniższa cena tego surowca od 2 grudnia 2021 roku, kiedy to ropa brent kosztowała 69,91 dolarów. 2 grudnia 2021 roku. To dosyć długi okres przed rozpoczęciem wojny na terenie Ukrainy. Nie muszę chyba powtarzać tego, że od bardzo dawna ceny ropy naftowej znajdują się na o wiele niższym poziomie, niż tuż przed wybuchem wojny. To dosyć oczywiste. Natomiast ceny paliw dziwnym trafem się nie zmieniają…

Z kolei ropa crude 20 marca kosztowała 64,41 dolarów za baryłkę. Po raz ostatni tak tanio było również w grudniu 2021 roku. Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć, że na początku grudnia 2021 roku ceny paliw utrzymywały się poniżej 6 zł za litr. I oczywiście należy zaznaczyć, że nie mieliśmy wtedy żadnych tarczy antyinflacyjnych, a VAT na paliwo wynosił 23%, czyli było tak samo, jak teraz. Zatem nie rozumiem, jakim cudem wtedy płaciliśmy poniżej 6 zł a teraz się cieszymy, że diesel zszedł poniżej granicy 7 zł?

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – vovashevchuk

Co się dzieje z paliwami?

Można odnieść więc takie wrażenie, że paliwo jest o złotówkę za drogie, prawda? Albo wręcz… co najmniej, o złotówkę. A może to kwestia słabnącego złotego? Może nie dotyczą nas obniżki cen ropy naftowej, bo złoty jest za słaby? Czy ja wiem… Na początku grudnia 2021 roku dolar kosztował ok. 4,08 zł, a dzisiaj kosztuje 4,28 zł. Nie sądzę, aby taka różnica 20 groszy miała sprawić, że my nagle płacimy za paliwo o złotówkę więcej. Więc o co chodzi? Dolar nie, ropa nie… więc co jest problemem?

Motocyklista ma szczęście, że żyje… Nie byłoby czego zbierać. Miliony osób widziało to nagranie

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News