Paliwo tańsze nawet o 30 groszy na litr! Diesel od dawna nie był tak tani – gdzie wykorzystać okazję?

Paliwo tańsze nawet o 30 groszy na litr! Diesel od dawna nie był tak tani – gdzie wykorzystać okazję?

paliwo diesel benzyna ceny paliw

Podaj dalej

Paliwo w naszym kraju wciąż jest dosyć drogie. Ludzie czują zniecierpliwienie – sytuacja zmieniła się w lutym ubiegłego roku i do teraz nie ma żadnej poprawy. Benzyna jest droga, diesel jeszcze droższy. Nic więc dziwnego w tym, że wszyscy szukamy jakiegoś sposobu na to, aby zatankować trochę taniej. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Natomiast tym razem pojawiła się pewnego rodzaju okazja, z której może warto byłoby skorzystać.

Jak wynika z danych portalu „e-petrol”, benzyna aktualnie kosztuje w naszym kraju średnio 6,57 zł, zaś diesel średnio 7,69 zł. Czy to drogo? No cóż, w ubiegłym roku bywało o wiele drożej. Ale czy jest tanio? Nigdy w życiu chyba Polakowi nie przejdzie przez gardło słowo „tanio”, kiedy cenowy totem pokazuje cenę 7,69 zł za litr paliwa. Oczywiście – z jednej strony można powiedzieć, że inni mają gorzej – mają paliwo droższe. Ale natychmiast może też powiedzieć, że jeszcze inni mają z kolei taniej.

paliwo diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik.com – LaRufi

Był taki moment w trakcie 2022 roku, w którym Polska miała absolutnie najtańsze paliwo w całej Unii Europejskiej. I ten moment trwał dosyć długo. Z jednej strony była to dla nas dobra informacja… no bo mieliśmy najtaniej. Z drugiej strony taki stan rzeczy budził pewne problematyczne sytuacje. Dla przykładu – bardzo długie kolejki do stacji paliw położonych na terenach przygranicznych. Nasi sąsiedzi robili sobie wycieczki specjalnie po to, aby u nas zatankować… a przy okazji zrobić też zakupy.

Pod żadnym pozorem nie używaj świateł samochodowych w taki sposób. Dostaniesz wysoki mandat

Jeśli zastanawiacie się, czy nadal paliwo na polskich stacjach jest najtańsze, to spieszę z odpowiedzią – nie. Chociaż, powinienem napisać, że z odpowiedzią spieszy portal „e-petrol”, bo tam widzimy dokładne dane w tym zakresie. Od dosyć dawna w innych krajach Unii Europejskiej płaci się mniej, niż w Polsce. I ta różnica sięga ponad 60 groszy na jednym litrze paliwa. Być może teraz pora na sytuację odwrotną i my po paliwo w celu oszczędności udamy się do naszych sąsiadów. Czy to możliwe? Da się na tym zaoszczędzić?

paliwo diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik.com – user16172657

Kto ma najtaniej?

Aktualnie najtańszą benzynę w Unii Europejskiej ma Rumunia. Kosztuje tam w przeliczeniu 6,00 zł za litr. Średnio 6,09 zł za litr benzyny płaci się w Słowenii, a 6,30 zł w Bułgarii. Polska jest na kolejnej pozycji. W tym przypadku wszyscy nasi sąsiedzi mają drożej. Litwa to PB95 za 6,86 zł, Słowacja 6,98 zł, Czechy 7,17 zł a Niemcy aż 8,31 zł. Najdroższą benzynę w Europie mają Duńczycy, którzy za litr płacą 9,47 zł. Powyżej bariery 9 zł za litr utrzymuje się także Finlandia oraz Norwegia. W tym przypadku tankując u sąsiadów raczej nie zaoszczędzimy…

Koniec podwyżek? Nie ma szans! Fatalne wiadomości – w sklepach będzie coraz drożej. O ile i co?

A co w przypadku diesla? Najtaniej w Unii Europejskiej ma Słowenia, litr oleju napędowego kosztuje tam 7,05 zł. Kolejne dwie pozycje w tym rankingu to Słowenia i Rumunia. Dalej są… Czechy oraz Słowacja. Nasi południowi sąsiedzi mają tańszego diesla. W Czechach średnio kosztuje on 7,41 zł a w Słowacji średnio 7,58 zł. Taniej od nas mają jeszcze w Luksemburgu. A zatem, czysto teoretycznie, kierowcy z Dolnego Śląska, Opolszczyzny, czy Śląska w przypadku tankowania w Czechach mogą zaoszczędzić średnio 28 groszy na jednym litrze paliwa.

Kierowcy wciąż nie wiedzą o tym przepisie. Mandat wynosi 1500 zł. Trzeba na to bardzo uważać

Oczywiście koniec końców warto zastanowić się, ile wydamy na dojazd do samej stacji paliw… i czy to aby na pewno będzie się opłacało. Wszak 28 groszy na jednym litrze paliwa przy baku o pojemności 40 litrów oznacza… ledwie 11 zł oszczędności. Warte zachodu? Oceńcie sami…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News