Ogromne obniżki na stacjach paliw? Po ile będą benzyna i diesel? Znany polityk daje do myślenia

Ogromne obniżki na stacjach paliw? Po ile będą benzyna i diesel? Znany polityk daje do myślenia

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Czy na stacjach paliw czekają nas ogromne obniżki cen paliw? Benzyna i diesel nagle odwrócą trend i zaczną tanieć? No cóż – ja osobiście bym się tego nie spodziewał – chociaż pewien znany polityk sugerowałby może coś innego…

Z całą pewnością wszyscy słyszeliście wypowiedź prezesa PiS o tym, że euro jest warte 3 zł. Co ciekawe, polityk skorygował swoje stwierdzenie i poprawił się, że dokładnie euro warte jest w tym momencie 2,55 zł. Mowa tutaj o sile nabywczej. Prezes stwierdził też, że tak naprawdę nie powinniśmy patrzeć na kurs, ponieważ „to naprawdę nie ma większego znaczenia” – cytuje „WP”.

benzyna diesel ceny paliw paliwo euro prezes
fot. freepik.com – masaniko

No cóż – szczerze mówiąc, to jestem trochę zdziwiony. Przyznam szczerze, że nie do końca potrafię zrozumieć te odniesienia do siły nabywczej, a tym bardziej twierdzenia, że realny kurs nie ma większego znaczenia. Mnie osobiście raczej bardziej interesuje to, ile wynosi kurs. Bo kiedy chcę sobie kupić euro jadąc na przykład na wakacje, to nikt nie interesuje się żadną siłą nabywczą. Kupuję euro po kursie i to on powinien zaprzątać mi głowę.

Dodatek węglowy dostaniesz w 30 dni? Zapomnij – „nierealny scenariusz”. Pieniędzy w ogóle nie będzie?

Zostając przy tym przykładzie – jadę sobie na wakacje. Muszę przejechać przez Słowację i Austrię – dla przykładu. Zgodnie z kursem walut dowiaduję się, że na Słowacji litr benzyny kosztuje aktualnie średnio 8,22 zł a w Austrii 8,37 zł. Chyba, że naszemu obozowi rządzącemu rzeczywiście uda się coś zmienić… i będziemy mieli euro zgodne z siłą nabywczą. Czyli zgodne z jego realną wartością. Co by to oznaczało?

Fotoradar robi ci zdjęcie – jak uniknąć mandatu? Pismo nawet nie przyjdzie do ciebie do domu

O 2 zł taniej?

Skoro 1 euro to według prezesa PiS realnie 2,55 zł, a na Słowacji benzyna kosztuje teraz 1,74 euro za litr, to znaczy, że co? To znaczy, że realnie paliwo na Słowacji kosztuje 4,44 zł i jest o ponad 2 zł tańsze, niż w Polsce? A w Austrii litr benzyny realnie kosztuje 4,51 zł? Powiem szczerze – to całkiem niezła obniżka cen. Chociaż może w tym przypadku powinniśmy zapytać inaczej – dlaczego w takim razie w tej bogatej Austrii paliwo jest o ponad 2 zł tańsze, niż w Polsce?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News