Ogromna zmiana w Google Maps! Kierowcy będą rozczarowani? Co będzie to miało na celu?

Ogromna zmiana w Google Maps! Kierowcy będą rozczarowani? Co będzie to miało na celu?

nawigacja google maps mapy

Podaj dalej

Wszystko wskazuje na to, że Google Maps ma w zanadrzu ciekawostkę dla kierowców. Będzie to z całą pewnością innowacja, która wielu osobom się spodoba. Dla innych już teraz wydaje się czymś podejrzanym.

Google Maps to prawdopodobnie najlepsza i najbardziej popularna aplikacja-nawigacja na rynku. Dla wielu osób mapy są absolutną podstawą podczas każdej dłuższej podróży. Na uwagę zasługuje przede wszystkim stricte sama nawigacja. W różnych aplikacjach to może szwankować. Tutaj stoi na najwyższym poziomie a odświeżanie live wraz z chociażby propozycjami objazdu korka krótszą trasą to kapitalne rozwiązanie.

nawigacja google maps mapy
fot. pixabay

Od pewnego momentu do aplikacji dołączyła też możliwość oznaczania robót drogowych, wypadków, czy też fotoradarów i patroli policji. Brak tej funkcji bez wątpienia był czymś, co przeszkadzało wielu osobom. Właśnie z tego względu wybierali inne aplikacje. Teraz w pewnym sensie mapy Googla są kompletne – mają wszystko, czego oczekiwał od nich przeciętny kierowca.

Zapłacisz 2 razy więcej, niż inni! Dlaczego twój mandat będzie aż tak bardzo wyższy od innych?

I wszystko wskazuje na to, że będą miały nawet więcej. W kodzie Google Maps 11.39 beta udało się przechwycić następujący komunikat” „New! Get fuel-efficient routes tailored to your vehicle’s engine type”. W prostym tłumaczeniu – stanie się to, o czym wiele osób mówiło od dawna. Aplikacja dobierze dla ciebie odpowiednią trasę pod kątem oszczędzania paliwa z uwzględnieniem rodzaju silnika w twoim samochodzie.

nawigacja google maps mapy
fot. pixabay

Nowa era nawigacji?

Na ten moment żadne szczegóły nie są znane. Można tylko spekulować na jakiej podstawie nawigacja zasugeruje nam trasę. Weźmie pod uwagę możliwie jak najmniejszą liczbę zakrętów, wzniesień, skrzyżowań, itd. Nawigacja prawdopodobnie dobierze trasę tak, aby ta w miarę możliwości przebiegała po terenie płaskim i raczej poza centrum miast. W ten sposób nie będzie się trzeba co chwilę zatrzymywać.

Najtańszy samochód z salonu. Polaków i tak nie stać na to, aby go kupić? To po prostu smutne…

Oczywiście są osoby, które już widzą tutaj jakieś kontrowersje. Ktoś w swojej aplikacji mógłby wykorzystać podobny system i celowo kierować ludzi jedną, a nie drugą drogą. Dlaczego? A no na przykład dlatego, aby więcej ludzi przejechało obok danej restauracji, sklepu, galerii handlowej, czy stacji paliw. Takie sztuczne kierowanie ruchem z łatwością mogłoby pomóc w promocji danego miejsca. Zobaczcie co się stało z Route 66 w Stanach Zjednoczonych. Niegdyś tętniąca życiem, wokół niej rozwijały się sklepy i miasta. Później ludzie zaczęli jeździć inną drogą, a wszystko co było związane z Route 66 upadło. Sklepy, biznesy – miasta wyludniały.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Naturalnie tu nie doszukiwałbym się aż tak daleko idących analogii. Koniec końców i tak będziesz mógł wybrać sobie taką trasę, jaka ci się spodoba. Poza tym, na ten moment nie wiadomo nawet kiedy zadebiutuje wersja beta… i kiedy to w ogóle trafi do Polski. Przecież są takie funkcje Google Maps, które od długiego czasu funkcjonują na innych rynkach, a my wciąż się ich nie doczekaliśmy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News