Ogromna promocja na paliwo! Benzyna i diesel w cenach, o których już dawno temu zapomnieliśmy!

Ogromna promocja na paliwo! Benzyna i diesel w cenach, o których już dawno temu zapomnieliśmy!

benzyna diesel ceny promocja paliwo

Podaj dalej

Paliwo w Polsce wciąż jest bardzo drogie. Benzyna i diesel stabilnie utrzymują się powyżej granicy 6 zł za litr. Za benzynę płaci się nawet w okolicach 6,50 zł i istnieje takie prawdopodobieństwo, że będzie ona nadal drożała.  Ludzie zastanawiają się, kiedy sytuacja wróci do normalności. Czy w ogóle wróci? Oto jest pytanie… Spróbujmy się zastanowić czysto teoretycznie, ile tak naprawdę teraz powinno kosztować w Polsce paliwo?

Benzyna i diesel o wiele taniej?

Na początek przeanalizujmy ceny ropy naftowej. Ropa brent kosztuje w tym momencie 77 dolarów za baryłkę. Na początku maja kosztowała nawet 72 dolary. Aby mieć jakiekolwiek porównanie, powiedzmy sobie, że w dniu wybuchu wojny na Ukrainie, ropa brent kosztowała 94 dolary za baryłkę, zaś dokładnie 1 lutego 2022 roku, 89 dolarów. Jakkolwiek by na to nie patrzeć – jest teraz taniej. I to nie trochę taniej – zdecydowanie taniej. Portal „money.pl” obrazuje nam tutaj obniżkę ceny na poziomie 13% w stosunku do 1 lutego 2022 roku.

benzyna diesel ceny paliw paliwo ropa naftowa dolar kursy walut
fot. freepik.com – milachka

Co z ropą crude? Ona kosztuje dzisiaj 74 dolary, na początku maja było nawet 68 dolarów. I znów możemy tutaj powiedzieć dokładnie to samo – to ogromny spadek cen w porównaniu do lutego 2022 roku. W dniu wybuchu wojny, 24 lutego, ropa crude kosztowała bowiem prawie 92 dolary, a 1 lutego 88 dolarów. Wedle tej daty, aktualnie ropa crude jest tańsza o ponad 16%. To bardzo dużo. Od listopada ani ropa brent, ani crude, nie była droższa, niż 1 lutego. A więc w momencie, kiedy było jeszcze ponad trzy tygodnie przed wojną. Jak więc wojna wpływa na ceny ropy? W tym momencie wydaje się, że nie wpływa w ogóle. A jeśli tak – to nie negatywnie – jakkolwiek by to nie brzmiało.

Może kwestia w kursach walut? W tym, że złoty jest słaby i my po prostu za wszystko musimy płacić coraz więcej? Tutaj akurat z pomocą przychodzi portal „bankier.pl”. Euro kosztuje dzisiaj 4,48 zł. W czwartek, 24 lutego 2022 roku, kosztowało 4,63 zł. Z kolei 1 lutego cena wynosiła 4,56 zł. Więc aktualnie jest taniej. Co z funtem brytyjskim? Dzisiaj kosztuje 5,16 zł. 24 lutego 2022 roku kosztował 5,51 zł a 1 lutego 2022 roku 5,47 zł. Aktualnie jest więc zdecydowanie taniej. Natomiast w kwestii paliwa – tak się wydaje – to dolar jest najważniejszy.

Po ile jest dolar?

Dziś dolar kosztuje 4,17 zł. 24 lutego kosztował dokładnie 4,13 zł, ale 1 lutego cena wynosiła 4,05 zł. Oczywiście porównujemy do roku 2022. Więc tutaj portal „bankier.pl” zauważa wzrost ceny na poziomie niecałych 2%. Więc dolar jest droższy, ale ropa naftowa jest zdecydowanie tańsza. Tak więc biorąc pod uwagę te zmiany, paliwo powinno być tańsze, niż 1 lutego 2022 roku. Uśredniając cenę ropy crude, brent i kurs dolara – o około 12%. Więc zastanówmy się, co wynika z tej matematyki…

benzyna diesel ceny paliw paliwo ropa naftowa dolar kursy walut
fot. freepik.com – syda_productions

1 lutego 2022 roku w Polsce benzyna kosztowała ok. 5,20 zł a diesel ok. 5,25 zł. Natomiast była wtedy inna stawka VAT. Tak więc spróbujmy zamienić to opodatkowanie na 23-procentowe. Cena benzyny byłaby gdzieś w okolicach 5,97 zł a cena diesla w okolicach 6,04 zł. Już to byłyby ceny, o których teraz możemy wyłącznie pomarzyć. Ale przecież od tamtej pory cena ropy naftowej drastycznie spadła. Spróbujmy więc zmniejszyć cenę tych paliw o 12% – o pewną uśrednioną stawkę wynikającą z tego, jak zmieniły się ceny ropy i kurs dolara. Co wychodzi?

Benzyna i diesel zdecydowanie tańsze?

Pomniejszając te wartości o 12%, dochodzimy do interesujących wniosków. Takich, że z czysto matematycznego punktu widzenia benzyna powinna teraz kosztować w okolicach 5,25 zł a diesel w okolicach 5,32 zł. Oczywiście to wyłącznie taka matematyczna zabawa. Na rynku występują jeszcze inne czynniki, niż tylko cena ropy naftowej i aktualny kurs dolara. Chociaż rzeczywiście, te wyniki mogą być lekko zaskakujące. Ropa naprawdę jest zdecydowanie tańsza… dlaczego za paliwo wciąż płacimy tak dużo?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News