Odśnieżyłeś już chodnik przy swoim domu? Jeśli nie, czeka na ciebie grzywna nawet 1500 zł! Pamiętaj

Odśnieżyłeś już chodnik przy swoim domu? Jeśli nie, czeka na ciebie grzywna nawet 1500 zł! Pamiętaj

śnieg lód chodnik chodniki posesja obowiązek odśnieżanie właściciel mandat grzywna

Podaj dalej

Odśnieżanie posesji przy domu z całą pewnością nie należy do ulubionych aktywności, sposobów na spędzenie wolnego czasu. Natomiast w pewnych okolicznościach jest to konieczność. Nie tylko po to, aby w normalny sposób móc wyjechać ze swojej posesji. Jakiekolwiek zaniedbania w tym konkretnym przypadku mogą oznaczać sporą karę. Grzywna może wynieść nawet 1500 zł. Za co dokładnie?

Zima w końcu na dobre zawitała w naszym kraju. Od kilku dni na terenie całej Polski odnotowuje się ujemne temperatury oraz obfite opady śniegu. To naturalnie sprowadza na właścicieli posesji konkretne obowiązki. Nie piszę tutaj wyłącznie o tym, że trzeba będzie odśnieżyć sobie kawałek posesji, aby zaparkować samochód i jakkolwiek się poruszać. Mowa o konkretnym zachowaniu, którego wymaga od nas polskie prawo. Grzywna w tym przypadku może wynieść nawet 1500 zł.

śnieg lód chodnik chodniki posesja obowiązek odśnieżanie właściciel mandat grzywna
fot. pixabay

W naszym kraju funkcjonuje „Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach”. Art. 5. tejże ustawy określa „obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie utrzymania czystości i porządku”. Dowiadujemy się tam, jakie spoczywają obowiązki na właścicielach posesji jeśli chodzi m.in. o odpady komunalne itp. Natomiast dowiadujemy się tam też konkretnie, jakie są obowiązki dotyczące chociażby chodnika graniczącego z naszą nieruchomością. Warto o tym pamiętać szczególnie zimą.

Czy znasz odpowiedź na to pytanie? Jeśli nie, policjant wlepi ci potężny mandat. Lepiej zapamiętać

Ustawa mówi, że obowiązkiem właściciela posesji jest „uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia drogi dla pieszych, na której jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych”. Jeśli chodnik graniczy z naszą posesją, musimy o niego zadbać.

śnieg lód chodnik chodniki posesja obowiązek odśnieżanie właściciel mandat grzywna
fot. pixabay

Co to dokładnie oznacza?

Jeśli w zimie na chodniku zalega śnieg, musimy go odśnieżyć. Jeśli zalega na nim lód – znów, musimy sprawić, aby poruszanie się tym chodnikiem było bezpieczne. Musimy ten lód usunąć. Po zimie musimy usunąć z niego wszelkie powstałe zimą zanieczyszczenia. Trzeba go chociażby pozamiatać. Jeśli chodnik jest zabłocony, również do nas należy usunięcie tego błota. Po prostu o każdej porze roku musimy zadbać o ten chodnik i sprawić, aby był czysty oraz bezpieczny. To obowiązek właściciela posesji.

Od jutra nowe ceny paliw! Kierowcy nie są na to przygotowani. Po ile będzie diesel i benzyna?

Art. 117 Kodeksu wykroczeń mówi o tym, co grozi nam za niewykonywanie obowiązków w zakresie utrzymywania czystości i porządku. § 1. mówi wprost: „Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany”.

Wystarczyła jedna kontrola drogowa policji. Od razu stracił prawo jazdy. Za co? Jak tego uniknąć?

1500 zł za zaniedbania dotyczące utrzymania czystości i porządku na chodniku przylegającym do naszej posesji. A przecież to wcale nie musi być koniec problemów. Bo co w momencie, w którym zaniedbamy te obowiązki i komuś coś się stanie? Wtedy najprawdopodobniej cała sprawa wyląduje w sądzie, a na nas mogą spaść o wiele wyższe koszty, m.in. odszkodowanie, które będzie trzeba wypłacić osobie, której z powodu naszego zaniedbania coś się stanie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News