Od teraz pracodawca legalnie przebada cię alkomatem. Prezydent podpisał ustawę. Nie możesz odmówić

Dla jednych te przepisy oznaczają to, że kończy się patologia… według drugich taka patologia właśnie się zaczyna. Prezydent podpisał ustawę, która umożliwi pracodawcy przebadanie swojego pracownika alkomatem. Od teraz wszystko będzie w 100 procentach legalne i pracownik nie będzie mógł jak dotychczas odmówić takiego badania. Jak wspominałem na początku – jedni się cieszą. Inni… niekoniecznie.

alkohol alkomat badanie trzeźwości nowe przepisy pracownik pracodawca
Podaj dalej

Czy spotkaliście się kiedyś z tym, aby podczas pracy ktoś spożywał alkohol? Tak naprawdę powinienem zadać to pytanie zupełnie inaczej. Powinienem zapytać, czy pamiętacie jakąkolwiek swoją pracę, w której ktoś nie spożywałby alkoholu w trakcie wykonywania obowiązków? Jeśli tak, mieliście wyjątkowe szczęście. Dla wielu Polaków jadących rano do pracy „małpka” jest stałym elementem dnia. A potem… wcale nie zwalniają tempa. Ale od teraz pracodawca w pełni legalnie będzie mógł pracownika przebadać.

badanie trzeźwości alkohol alkomat pracodawca pracownik praca w pracy
fot. pixabay

Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć problemu alkoholu w naszym kraju. Zresztą – umówmy się, to nie jest tylko nasz problem. Nie będziemy się tutaj zagłębiać w temat tego, jak alkohol potrafi niszczyć rodziny i ile złego może wyrządzić. Skupmy się teraz na tym konkretnym temacie, czyli na pracy pod wpływem alkoholu. Do tej pory pracodawca mógł przebadać pracownika, natomiast po pierwsze musiało się to odbyć za zgodą pracownika, a po drugie, badania zgodnie z przepisami nie mógł wykonać on sam.

Seniorzy będą musieli zgłosić się na dodatkowe badania? Od nich zależy, czy zachowają prawo jazdy

To znaczy, jeśli już pracownik zgodził się na kontrolę, to badanie musiał wykonać „organ powołany do ochrony porządku publicznego”. Na przykład policja, albo straż miejska. Czyli w myśl przepisów raz, że pracownik musiał się na badanie zgodzić, dwa że pracodawca musiał zawiadomić konkretne służby, aby te wykonały badanie, a trzy… pracodawca musiał mieć uzasadnione podejrzenie, że pracownik mógł spożywać alkohol w pracy, bądź też pracuje pod jego wpływem. Aktualnie wszystkie te trzy punkty znikają.

badanie trzeźwości alkohol alkomat pracodawca pracownik praca w pracy
fot. pixabay

Pracownik sam cię zbada. Kiedy uzna to za konieczne

Nowe przepisy będą pod tym względem o wiele bardziej komfortowe dla pracodawcy. Od teraz do niczego nie jest mu potrzebna zgoda pracownika. To znaczy jasne – koniec końców pracownik może odmówić badania. Natomiast do tej pory taka odmowa uchodziła mu bez żadnych konsekwencji. Teraz konsekwencje będą i to bardzo surowe, włącznie z natychmiastowym odsunięciem od pracy. Przy samej odmowie badania! Pracodawca nie będzie musiał też wzywać żadnych służb.

Nie uwierzysz, ile musi zapłacić ten kierowca! Banalny błąd ma teraz katastrofalne konsekwencje

Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca może po prostu zainwestować w odpowiedni sprzęt, w alkomat i samodzielnie wykonać badanie. Więc w skrócie – pracodawca może wykonać badanie sam, własnym sprzętem i pracownik nie ma prawa mu odmówić tego badania. Nie chodzi wyłącznie o tych zatrudnionych na umowę o pracę. Chodzi o wszystkich, którzy wykonują czynności na rzecz danego przedsiębiorcy. Za wprowadzeniem ustawy zagłosowało 430 posłów. Dla przypomnienia, polski sejm liczy 460 posłów.

Wkrótce samochody w Polsce staną? „Paliwo” się skończy, a kolejki sięgną dziesiątek kilometrów?

A to wciąż jeszcze nic. Istnieje bowiem pomysł, aby prowadzić specjalne „alkoholowe kartoteki” pracowników. A zatem fakt, że pracownik pojawił się w pracy pod wpływem alkoholu, na zawsze będzie widniał w jego aktach. Kto będzie mógł to wykorzystać i w jaki sposób? Na takie pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami. Koniec końców przepis na brak problemów jest prosty, oczywisty. Wystarczy przychodzić do pracy trzeźwym… Tylko tyle, a dla niektórych „aż” tyle…

Przeczytaj również