Od stycznia średnio będziesz zarabiał 600 zł miesięcznie mniej? Nieprawdopodobne – co to ma być?

Od stycznia średnio będziesz zarabiał 600 zł miesięcznie mniej? Nieprawdopodobne – co to ma być?

praca wypłata wynagrodzenie mniej więcej tydzień pracy godziny

Podaj dalej

Czy od stycznia każdy z nas będzie zarabiał 600 zł mniej? Na ten moment nic takiego się nie wydarzy, chociaż niektóre środowiska bardzo by tego chciały. Czy uda im się przepchnąć swoje pomysły? Oby nie…

W sierpniu 2022 roku w Polsce mieliśmy 22 dni robocze. Zakładając, że ktoś pracuje po 8 godzin dziennie, przepracował w tym miesiącu 176 godzin. W sierpniu 2022 roku w sektorze przedsiębiorstw Polacy zarabiali średnio 4817 zł netto. Wciąż pozostając przy średnich – oznacza to, że średnio godzina pracy przeciętnego Polaka była warta 27,4 zł.

praca wypłata wynagrodzenie mniej więcej tydzień pracy godziny
fot. pixabay

Do czego zmierzam? Lewica zaznacza, że do skutku będzie próbowała wprowadzić 35-godzinowy tydzień pracy w naszym kraju. Nie wierzę w żadne cudowne programy, w których za mniejszą liczbę godzin zarabiało się będzie tyle samo. Trochę mi to przypomina takie utopijne myślenie, jakiego niektórzy się dopuszczają.

Chcesz rano zeskrobać lód z szyb, bądź odśnieżyć auto? Możesz dostać mandat w wysokości 450 zł

Pamiętacie jedną z wypowiedzi pewnej pani, która powoli wchodzi w naszą krajową politykę? Ta pani domagała się natychmiastowego przełożenia wypłat na euro. W skrócie – proponowała, abyśmy zarabiali tyle samo… tylko że w euro. Ale zapomniała już o tym, że wszystkie nasze koszty też przejdą na euro i na tym się skończy cała zmiana. Pracowanie przez mniejszą liczbę godzin, ale zgarnianie takiej samej wypłaty to dla mnie utopia tego samego poziomu.

Chcesz zarabiać mniej?

A więc… jeśli pomysł Lewicy by przeszedł… pracowalibyśmy jedną godzinę dziennie mniej. Czyli w sierpniu zamiast 176 godzin przepracowalibyśmy 154 godziny. I wracając do uśrednionych wyliczeń sprzed chwili, zarobilibyśmy już nie 4817 zł netto, tylko 4219 zł netto. Prawie 600 zł mniej. A teraz postawmy pytanie inaczej. Nie kto chce pracować mniej. A kto chce zarabiać 600 zł mniej miesięcznie?

praca wypłata wynagrodzenie mniej więcej tydzień pracy godziny
fot. pixabay

Wydaje mi się, że nie trzeba tego nikomu tłumaczyć. Praca jest czymś co wpływa na wynagrodzenie. Jeśli dwie osoby robią to samo, ale jedna osoba pracuje krócej, a druga dłużej, to która waszym zdaniem otrzyma wyższe wynagrodzenie? Dlaczego pracodawca ma płacić pracownikowi tyle samo, jeśli ten będzie pracował o 22 godziny krócej na przestrzeni miesiąca, niż do tej pory?

Niespodziewana kontrola w domu? Możesz dostać nawet 700 zł kary – dotyczy to każdego?

Skąd pracodawca ma wziąć na to pieniądze? W wielu branżach ta godzina w tą, albo w tamtą, nie zrobi żadnej różnicy. Bo są przecież branże, w których poziom rzekomego zmotywowania pracownika nie ma żadnego znaczenia. Na przykładowej hali produkcyjnej to nie od pracownika zależy jak szybko powstają produkty i detale tylko od tego, w jakim trybie będzie pracowała maszyna. Praca po 7 godzin dziennie. Więc… firma na 3 godzinny dziennie będzie stawała?

Co w tej sytuacji?

No bo wiecie – nasz przykładowy zakład produkcyjny. Trzy zmiany po 8 godzin zapewniają ciągłość pracy. A co, wtedy, kiedy trzy zmiany będą pracowały po 7 godzin? Gdzieś zabraknie nam 3 godzin. Więc właściciel nawet nie tyle, że będzie zarabiał tyle samo, a nawet mniej. Chyba, że zmiany w pracy będą „przesuwane”. Jednego dnia będziesz pracował od 6:00 do 13:00, kolejnego od 3:00 do 10:00, następnego od północy do 7:00, a jeszcze kolejnego od 21:00 do 4:00. Rzeczywiście – kapitalny pomysł.

praca wypłata wynagrodzenie mniej więcej tydzień pracy godziny
fot. pixabay

Niepotrzebnie zagłębiam się w szczegóły. Prawda jest taka, że jeśli ktoś ma problem z pracą przez 8 godzin, to będzie miał też problem z pracą przez 7 godzin. Minie rok, albo dwa i wtedy ktoś powie, że 7 to za dużo i domagamy się pracy przez 6 godzin dziennie. I tak dalej. Później 6 to też będzie za dużo. Wszystko zmierza do tego, czego domaga się wiele środowisk lewicowych – czyli chcemy wszystko za darmo, wszystko się należy. Wszystko ma być prawem, a nie towarem.

To koniec tarczy antyinflacyjnej! Sasin potwierdził. Diesel wkrótce będzie za ponad 9 zł za litr?!

Ja jednak pozostanę przy założeniu, że na swoje wynagrodzenie trzeba sobie zapracować. Znacie stare polskie przysłowie „bez pracy nie ma kołaczy”. Jasne – proszę bardzo – pracuj sobie godzinę, czy dwie krócej dziennie. Ale nie spodziewaj się, że dostaniesz za to tyle samo pieniędzy co ten, który pracuje więcej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News