Od 9 stycznia przegląd techniczny po nowemu? Tych zmian kierowcy od lat boją się najbardziej

Od 9 stycznia przegląd techniczny po nowemu? Tych zmian kierowcy od lat boją się najbardziej

Od 9 stycznia przegląd techniczny po nowemu? Tych zmian kierowcy od lat boją się najbardziej

Podaj dalej

Na 9 stycznia zaplanowano wejście w życie zmian w przepisach. To właśnie od tego dnia, czyli od najbliższego poniedziałku, przegląd techniczny miał odbywać się po nowemu. System kontroli technicznej samochodów miał być o wiele bardziej uszczelniony. Są to zmiany, których polscy kierowcy boją się od lat. Zawierające m.in. obowiązkowo wykonywane zdjęcie każdego pojazdu podczas kontroli.

Przegląd techniczny to obowiązkowa czynność do wykonania przez każdego kierowcę co roku. Podczas takiej kontroli nasz samochód musi być sprawdzony pod kątem tego, czy dalej nadaje się do użytkowania w ruchu drogowym. Krótko mówiąc – czy korzystanie z niego jest po prostu bezpieczne. Co diagnosta sprawdza podczas kontroli? M.in. układ kierowniczy, hamulcowy, zawieszenie, opony, stan nadwozia, układ wydechowy, czy oświetlenie. Wszystko musi mieścić się w dopuszczalnych normach.

przegląd techniczny badanie techniczne zmiana przepisów zmiany zdjęcie
fot. freepik

Za takie badanie w stacji kontroli pojazdów płaci się 99 zł. Stawka ta jest niezmienna od 2004 roku, co w środowisku budzi niemałe kontrowersje. Natomiast nie o tym teraz. Diagnosta w przypadku pozytywnego wyniku badania wbije do dowodu rejestracyjnego pieczątkę z datą kolejnego badania. Zazwyczaj jest to okres roku. Posiadanie takiego badania to znak, że nasz samochód może być w sposób bezpieczny używany na drogach. Kara za brak przeglądu może wynosić nawet 5000 zł.

McDonald’s kończy działalność? Wszystko przez wojnę pomiędzy Rosją i Ukrainą. Jaki jest powód?

Główną zmianą, która miała zostać wprowadzona, jest obowiązek wykonania zdjęć badanego pojazdu. Następnie takie zdjęcie musiałoby być przechowywane w bazie przez minimum pięć lat. Oczywiście chodzi o to, aby wyeliminować przeglądy widmo i aby pojazdy, które mają pieczątkę, rzeczywiście pojawiały się na badaniu. Wśród zmian znajduje się także kara za spóźnienie na przegląd. W gruncie rzeczy chodziło oczywiście o to, aby na drogach było po prostu bezpieczniej.

przegląd techniczny badanie techniczne zmiana przepisów zmiany zdjęcie
fot. freepik.com

Czy zmiany wejdą w życie?

Wydaje się, że te zmiany rzeczywiście są potrzebne. Bardzo interesująca jest statystyka mówiąca o tym, że w Polsce przeglądu nie przechodzi ok. 2% samochodów. Z kolei w Niemczech jest to nawet 20% pojazdów. Nikt mi nie wmówi, że Polacy bardziej dbają o auta, niż pedantyczni perfekcjoniści, czyli Niemcy. Jeśli tam przeglądu nie przechodzi co piąte auto, a u nas co pięćdziesiąte, to znaczy, że tam sprawdza się te samochody bardziej rygorystycznie. W domyśle – dokładnie tak, jak należy.

Koniec podwyżek? Nie ma szans! Fatalne wiadomości – w sklepach będzie coraz drożej. O ile i co?

Oczywiście takie zmiany powinny być w naszym szeroko pojętym interesie. Wyobrażacie sobie sytuację, w której jedziecie drogą szybkiego ruchu i nagle z samochodu przed wami odpada koło? Albo, że zawieszenie jest tak uszkodzone, że kierowca nie potrafi przejechać prosto nawet kilku metrów. Takie samochody niosą zagrożenie. Każdy z nas ma nadzieję, że drugi kierowca ma sprawne auto i ma nad nim pełną kontrolę. Jeśli ma auto niesprawne, to znaczy, że nie może mieć nad nim pełnej kontroli. A to prosta droga do kolejnych wypadków.

Paliwo tańsze nawet o 30 groszy na litr! Diesel od dawna nie był tak tani – gdzie wykorzystać okazję?

Niestety, na ten moment przepisy nie zostaną wprowadzone. „Walka” z tą ustawą trwa od 2018 roku. Ostatnie terminy, kiedy miała wejść w życie, to 1 stycznia oraz 9 stycznia 2023 roku. Pierwszy termin już dawno minął, a w kolejnym też nic się nie zmieni. Ustawa gdzieś utknęła. Na sejmowych stronach nie ma żadnej informacji, jakoby posłowie mieli się zajmować nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym. A to oznacza, że na jakiekolwiek zmiany jeszcze trochę poczekamy…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News