Od 8 sierpnia wraca normalny VAT i akcyza? Benzyna będzie za 8,56 zł a diesel za 8,79 zł?!

Od 8 sierpnia wraca normalny VAT i akcyza? Benzyna będzie za 8,56 zł a diesel za 8,79 zł?!

benzyna diesel lpg ceny paliw cena obniżka okazja promocja

Podaj dalej

Gdyby 8 sierpnia, czyli w przyszły poniedziałek, powróciła dawna stawka VAT i akcyzy, wszyscy byśmy zapłakali. Benzyna kosztowałaby w granicach 8,56 zł a diesel aż 8,79 zł. Czy taki scenariusz jest możliwy?

Oczywiście dawne stawki tych podatków nie powrócą. VAT i akcyza przez dłuższy czas pozostaną na tym samym poziomie, który jest teraz. W dobie niepokojów społecznych i narastającego sprzeciwu wobec władzy nikt sobie nie pozwoli na to, aby benzyna i diesel nagle stały się 1,50 zł droższe na litrze. To raczej oczywiste. A ile kosztowałyby teraz paliwa, gdyby te stare stawki rzeczywiście wróciły?

benzyna diesel akcyza vat ceny paliw podatki
fot. freepik.com – feepikcontributorthailand

W 2021 roku – przed wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej – akcyza dla paliw wcale nie była o wiele większa. Benzyna sygnowała się stawką akcyzy równą 1514 zł/1000 litrów a diesel równą 1145 zł/1000 litrów. Oznaczało to odpowiednio 1,51 zł w przypadku benzyny i 1,14 w przypadku diesla. Aktualnie w przypadku benzyny jest to 1,41 zł a w przypadku diesla 1,10 zł. Zatem różnice wcale nie są jakieś znaczące.

PILNE: Rząd dopłaci na paliwo! Benzyna i diesel z dodatkiem 500 zł miesięcznie? Od kiedy?

Gdyby akcyza wróciła do starej stawki, cena paliwa zwiększyłaby się nieznacznie. Przynajmniej tak można podejrzewać. A jak obliczyć VAT? To proste. Aktualnie wynosi on w cenie benzyny 0,54 zł a w cenie diesla 0,56 zł (przy stawce 7,4%). Gdyby stawka VAT powróciła do 23% – VAT na benzynę stanowiłby obecnie 1,68 zł a na diesla 1,74 zł.

To już pewne? Limit alkoholu w Polsce 0,0 promila – pojawi się też specjalne urządzenie w samochodzie?

Co to oznacza? Oznacza to ni mniej, ni więcej tyle, że jeśli od przyszłego poniedziałku powróciłaby dawna akcyza i dawny VAT, to benzyna mogłaby kosztować w przybliżeniu 8,56 zł, zaś diesel 8,79 zł. Co wy na to?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News