Od 17 września dostaniesz mandat w wysokości nawet 8500 zł? Kierowcy – musicie na to uważać

Od 17 września dostaniesz mandat w wysokości nawet 8500 zł? Kierowcy – musicie na to uważać

mandat prędkość najwyższy wysokość policja

Podaj dalej

Czy mandat w wysokości 8500 zł w Polsce jest możliwy? W zasadzie jest to możliwe nawet dzisiaj, a jeszcze bardziej możliwe będzie od 17 września. Oczywiście kierowca musiałby być wyjątkowo nieostrożny.

Aktualnie najwyższy mandat za przekroczenie prędkości wynosi w naszym kraju 2500 zł. Kierowca zostanie nim ukarany wtedy, kiedy przekroczy prędkość o ponad 70 km/h. Trzeba sobie od razu powiedzieć, że jest to rażące przekroczenie przepisów… chociaż wcale nie jest tak bardzo niespotykane. Na autostradzie ograniczenie prędkości wynosi 140 km/h – czy tak trudno jest tam pojechać np. 211 km/h? Albo ponad 190 km/h na drodze ekspresowej?

mandat prędkość najwyższy wysokość policja
fot. pixabay

Ustalmy sobie jedno – jednorazowo kierowca nie dostanie 8500 zł mandatu. Ale co wtedy, jeśli kierowca trzy razy w ciągu jednego dnia przekroczy prędkość o ponad 70 km/h i da się na tym złapać? Wtedy – jak łatwo się domyślić, dostanie łącznie aż 7500 zł mandatów – oczywiście za samą prędkość. To się zmieni 17 września.

Od 8 sierpnia wraca normalny VAT i akcyza? Benzyna będzie za 8,56 zł a diesel za 8,79 zł?!

17 września obowiązywać zaczną bowiem przepisy mówiące o recydywie. Wyobraźmy sobie zatem czysto hipotetycznie sytuację, w której – powiedzmy, już tego 17 września – kierowca przekracza prędkość o ponad 70 km/h. Dostaje mandat w wysokości 2500 zł. Przepisy o recydywie mówią, że od tego momentu przez dwa lata za kolejne przekroczenie prędkości o 70 km/h nie dostanie już mandatu 2500 zł, a aż 5000 zł.

PILNE: Rząd dopłaci na paliwo! Benzyna i diesel z dodatkiem 500 zł miesięcznie? Od kiedy?

A zatem – wciąż, hipotetycznie – kierowca dostaje 17 września pierwszy mandat. Później tego samego dnia złamie ten przepis drugi raz, plus dodatkowo podczas jazdy z taką prędkością złamie jeszcze inny przepis. Jednorazowo według polskiego prawa można dostać 6000 zł mandatu za więcej niż jedno wykroczenie. A zatem – łącznie jednego dnia kierowca może dostać łącznie nawet 8500 zł mandatów w sytuacji, kiedy zostanie 2 razy zatrzymany przez policję.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News