Od 1 stycznia w Polsce nie zatankujesz LPG? Widmo poważnego kryzysu na rynku gazu…

Od 1 stycznia w Polsce nie zatankujesz LPG? Widmo poważnego kryzysu na rynku gazu…

Od 1 stycznia w Polsce nie zatankujesz LPG? Widmo poważnego kryzysu na rynku gazu…

Podaj dalej

Widmo braku LPG w Polsce jest niestety coraz bardziej wyraźne. Czy wkrótce kierowcy aut na autogaz będą musieli jeździć wyłącznie na benzynie? Nie jestem do końca przekonany, czy to jest możliwe.

Nadchodząca zima będzie trudna z wielu powodów. Teoretycznie już teraz moglibyśmy dopisać do nich kolejny – mianowicie, brak LPG. Nie będzie czym zatankować aut na gaz? Polska wciąż rozważa wprowadzenie embarga na LPG z Rosji. Jeśli tak się rzeczywiście wydarzy, według ekspertów w Polsce zabraknie od 500 do 700 tysięcy ton tego gazu. W pesymistycznym scenariuszu nawet 900 tysięcy ton gazu rocznie – podaje „Interia”.

gaz autogaz lpg embargo rosja
fot. freepik.com – federcap

Prawie 75% LPG w Polsce to autogaz. Kto zatem najbardziej odczuje te niedobory gazu, jeśli embargo rzeczywiście zostanie wprowadzone? No tak – kierowcy. A za tym idą kolejne złe informacje. „Interia” cytuje dane Polskiej Izby Gazu Płynnego z których wynika, że w Polsce nie ma takich nadwyżek benzyny, które pozwolą zastąpić autogaz dla wszystkich tych samochodów.

Ludzie przestali wymieniać piece. To najlepsza możliwa decyzja podczas kryzysu energetycznego?

W skrócie – co przed nami? Bardzo prawdopodobne są braki LPG do samochodów. Niestety, „przełączenie” na benzynę bez żadnych konsekwencji może nie być możliwe, bo Polska nie posiada takich nadwyżek benzyny, aby dla wszystkich starczyło. To – według ekspertów – może doprowadzić do skokowego wzrostu cen benzyny i ograniczenia jej podaży. No tak. Wspaniale.

Polacy rzucili się na węgiel z Czech! Czy naprawdę jest taki tani? Ależ to są niesamowite ceny…

Źródło: Interia

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News