Od 1 stycznia takie wyprzedzanie jest zakazane? Przepisy mocno zmieniły się w tym zakresie?

Od 1 stycznia takie wyprzedzanie jest zakazane? Przepisy mocno zmieniły się w tym zakresie?

Od 1 stycznia takie wyprzedzanie jest zakazane? Przepisy mocno zmieniły się w tym zakresie?

Podaj dalej

Czy wyprzedzanie przy podwójnej ciągłej jest dozwolone? Czysto teoretycznie tak, natomiast trzeba przy spełnić przy tym niektóre konkretne wymogi. To nie jest tak, że po prostu możesz sobie wyprzedzić i się nad niczym nie zastanawiać. Muszą zaistnieć konkretne warunki, o których być może nie miałeś wcześniej pojęcia. Natomiast kiedy już zaistnieją – manewr wyprzedzania jest w stu procentach legalny.

Wyprzedzanie to manewr, który wykonujemy i obserwujemy dziesiątki, albo i setki razy w ciągu każdego dnia. To podstawa w ruchu drogowym. Jednak nie zawsze jest to manewr dozwolony przepisami ruchu drogowego. Kiedy nie wolno tego robić? M.in. „przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi oraz na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany” – mówi ustawa Prawo o ruchu drogowym. Czy to oznacza, że w innych sytuacjach wyprzedzanie jest dozwolone?

wyprzedzanie zakaz dozwolone podwójna ciągła
fot. pixabay

Art. 24. ustawy Prawo o ruchu drogowym, ustęp pierwszy mówi nam, że „kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu, czy kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania oraz czy kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu”.

Kamerka samochodowa zakazana? Nie możesz jej używać – grozi za to bardzo wysoki mandat…

I to już tyle? Po spełnieniu wszystkich tych podpunktów można wyprzedzać? Nie. Wszystko zależy od tego, jakimi liniami oddzielone są pasy ruchu. Jeśli po naszej stronie linia jest przerywana, wyprzedzać można. Jeśli natomiast mamy linię ciągłą, wyprzedzać nie wolno. Oczywiście tylko w teorii. W praktyce wyprzedzać na ciągłej, nawet podwójnej ciągłej, można. Ale trzeba w związku z tym spełnić szereg różnych wymagań i zachowań, aby taki manewr był wtedy legalny. Jak to dokładnie wygląda?

wyprzedzanie zakaz dozwolone podwójna ciągła
Pixabay

Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej dozwolone?

Co dzieje się na przykład w sytuacji, w której naszym pasem jedzie traktor, kombajn, czy inna maszyna rolnicza. Co, kiedy jedzie nim jakiś bardzo powolny pojazd, skuter, rower, albo hulajnoga? Ewidentnie utrudniają ruch, blokują go. Czy w takiej sytuacji można taki pojazd wyprzedzić na podwójnej ciągłej? Teoretycznie tak. Ale jeśli wykonasz to w zły sposób, możesz dostać nawet 1000 zł mandatu i sporo punktów karnych. Więc, koniec końców, można wyprzedzić, czy jednak nie można i grozi za to 1000 zł mandatu?

Od 1 stycznia nowe opłaty dla kierowców! Nie mamy dobrych informacji – kolejne podwyżki

Czas rozwiać wszelkie wątpliwości. Można wyprzedzić przy podwójnej ciągłej, natomiast podczas takiego manewru nie mamy prawa najechać na linię, a tym bardziej jej przekroczyć. Samo najechanie na podwójną ciągłą wiąże się z mandatem 200 zł. I właśnie wyprzedzenie w takim miejscu przy takich okolicznościach to minimum 1000 zł mandatu. Więc… w zasadzie wyprzedzić na podwójnej ciągłej można i to każdy pojazd – tylko nie wolno przy tym najechać na linię, ani jej przekroczyć. Więc w praktyce ten pojazd musi się odsunąć i zrobić nam do tego miejsce.

2023 rok przyniesie duże zmiany. Mechanicy już zacierają ręce. Kierowcy nie są zadowoleni…

Warto w tym momencie przytoczyć też inną, popularną sytuację. Samochód przed nami zwalnia i daje kierunkowskaz w prawo. Zwalnia coraz bardziej i bardziej… Z naprzeciwka nic nie jedzie, więc kierowca decyduje się na wyprzedzanie, bo nie chce mu się czekać, aż samochód zjedzie z drogi. Bliźniacza sytuacja – w niej również dostaniemy mandat, jeśli choćby zahaczymy o linię na środku drogi. Warto to zapamiętać raz na zawsze.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News