Obowiązkowe szczepienia i paszporty w Polsce?! Ekspert nie ma żadnych wątpliwości. „To się stanie”

Czy obowiązkowe szczepienia zostaną wprowadzone także w Polsce? W niektórych krajach już się na to zdecydowano. Tylko zaszczepieni mogą tam normalnie pracować… normalnie funkcjonować i korzystać z przestrzeni publicznych.

obowiązkowe szczepienia paszport covidowy
Podaj dalej

Czy w Polsce również rząd zdecyduje się na obowiązkowe szczepienia? Norbert Maliszewski z Rządowego Centrum Analiz udzieli wywiadu dla „Dziennika Gazety Prawnej”, a jego fragmenty cytuje „Interia”. Według eksperta wkrótce obowiązkowe szczepienia mogą się stać nieuniknione. Kiedy do tego dojdzie?

obowiązkowe szczepienia paszport covidowy
fot. pixabay

Ekspert podkreśla, że konkretne decyzje są już blisko. Według niego jako pierwsze objęte obowiązkiem szczepień byłyby wybrane grupy. Zaliczaliby się do nich nauczyciele, służby oraz zawody medyczne. To niekoniecznie musiałoby oznaczać bardzo dużą zmianę. Już teraz poziom wszczepienia w danych grupach jest bardzo wysoki – w każdej z nich przekracza 80, a nawet 90%.

Pojawiły się również głosy o tym, że zwiększona ma być rola paszportów covidowych. To również wydarzyło się już w kilku innych krajach europejskich. Dokument należałoby okazać np. przy wejściu do kina, czy też restauracji. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak rozwijał będzie się nowy wariant koronawirusa – omikron.

obowiązkowe szczepienia paszport covidowy
fot. pixabay

Czy taki obowiązek szczepień mógłby dotyczyć również kierowców? Dało się w ostatnim czasie usłyszeć doniesienia z innych krajów, że kierowcy zawodowi będą na piętnowanym. Ci niezaszczepieni praktycznie nie będą mogli opuszczać swoich aut, nawet podczas załadunku, ani rozładunku. Ich aktywność w takim przypadku ograniczałaby się wyłącznie do prowadzenia samochodu i ewentualnie wizyt na stacji paliw.

Jak daleko sięgnie obowiązek szczepień w Polsce? Czy w ogóle zostanie wprowadzony? Jeśli tak, to po jakim czasie przejdzie na pozostałe grupy społeczne? Czy paszporty covidowe rzeczywiście staną się podstawowym dokumentem w codziennym funkcjonowaniu? Pytań jest wiele, odpowiedzi niestety na razie brakuje, ale mam wrażenie, że szybko się o tym przekonamy. Rezultat wielu osobom może się nie spodobać.

Przeczytaj również