Nowy obowiązkowy system! Samochód nie pozwoli ci przekroczyć dopuszczonej prędkości!?

Nowy obowiązkowy system! Samochód nie pozwoli ci przekroczyć dopuszczonej prędkości!?

isa system samochód ograniczenie prędkości obowiązkowy (3)

Podaj dalej

Stało się! Poznaliśmy szczegóły na temat systemu ISA, który będzie obowiązkowy od lipca 2022 roku. Każdy samochód sprzedawany w Unii Europejskiej po tej dacie będzie musiał go posiadać. To system, który w zamyśle ma nam nie pozwolić na przekroczenie dopuszczalnej przepisami prędkości.

Jak działał będzie system ISA? Nie wiemy tego jeszcze na 100%. „Autokult” widzi tak naprawdę dwie możliwości. Pierwsza to wyłącznie informowanie o przekroczeniu prędkości i próba skłonienia do zwolnienia, druga to automatyczne zwalnianie. To znaczy, że twój samochód sam zwolni i sam będzie trzymał prędkość poniżej ograniczenia. Niewykluczone, że działać będą oba warianty.

isa system samochód ograniczenie prędkości obowiązkowy
fot. pixabay

Rozpoznanie z jaką prędkością powinien jechać dany samochód nie będzie trudne. Praktycznie każdy nowy samochód już teraz to potrafi. Czyta to i z GPS-a i ze znaków przy drogach. Samochód wie na jakiej się znajdujesz drodze i jakie obowiązuje na niej ograniczenie. Takie komunikaty są często wyświetlane na desce rozdzielczej. To fajna funkcja, pomocna, na wypadek gdyby ktoś zapomniał, albo się zagapił.

ISA zakłada m.in. właśnie to, że taki system ma funkcjonować w każdym samochodzie. To znaczy w trakcie jazdy zawsze będziesz miał wyświetloną informację o ograniczeniu prędkości, które działa właśnie na tym odcinku drogi. Jak auto zareaguje na przekroczenie dopuszczalnej prędkości? Np. poprzez wibrowanie kierownicy, bądź pedału przyspieszenia. Samochód może również dawać jakieś sygnały dźwiękowe i wzrokowe.

fot. pixabay

To pewnego rodzaju ograniczenie swobody…

„Autokult” podkreśla, że jednorazowy sygnał nie może trwać dłużej, niż 5 sekund. Oczywiście jego natężenie będzie zależało od tego, jak bardzo przekroczymy prędkość. Wiecie o co chodzi – to tak jak z pasami. Jeśli ich nie zapniesz, samochód nie da ci spokoju. Będziesz słyszał notorycznie powtarzający się dźwięk, sygnał. Tu może być podobnie, a oprócz dźwięku – jak wspominałem przed momentem – może wibrować kierownica i pedał gazu, a na desce rozdzielczej może się wyświetlać jakiś komunikat.

isa system samochód ograniczenie prędkości obowiązkowy
fot. pixabay

Oczywiście możliwe jest też samodzielne wytracanie prędkości. To znaczy, że ISA ograniczy ci moc, moment obrotowy, a nawet użyje hamulca, jeśli uzna, że jedziesz za szybko. Ważną informacją jest to, że system będzie można wyłączyć. Częściowo, albo w całości. To natomiast dopiero początek. Być może w przyszłości taka dezaktywacja nie będzie w ogóle możliwa.

Pytanie, jak to się wszystko potoczy. Na pewno znajdą się kierowcy, których system tak zdenerwuje, że go wyłączą, albo jako jakoś kompletnie dezaktywują. Wydaje mi się, że dla polskich mechaników nie ma rzeczy niemożliwych. Pewnie będą też tacy, którzy po prostu zwolnią i będą się stosować do znaków. Jest to na pewno jakiegoś rodzaju ograniczenie. Pewnie większości osób się ono nie spodoba.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News