Nowe podatki i nowe płatne drogi w Polsce! Kierowco, przygotuj się na to, że będziesz dużo płacił

Nowe podatki i nowe płatne drogi w Polsce! Kierowco, przygotuj się na to, że będziesz dużo płacił

Nowe podatki i nowe płatne drogi w Polsce! Kierowco, przygotuj się na to, że będziesz dużo płacił

Podaj dalej

Jednym z najgorętszych tematów w naszym kraju wciąż jest Krajowy Plan Odbudowy. Projekt zakłada tzw. kamienie milowe. Są to punkty określające co dokładnie należy zrobić, jakie wprowadzić przepisy i kiedy. Jak podkreśla „Business Insider” – rząd na wszystkie te kamienie milowe się zgodził, składając w Brukseli Krajowy Plan Odbudowy. A zatem, na co zgodził się rząd? Nowe podatki dla kierowców? Nowe płatne drogi? To tylko wierzchołek góry lodowej.

Wszystkie niezbędne dokumenty dotyczące Krajowego Planu Odbudowy można znaleźć na stronie internetowej „funduszeeuropejskie.gov.pl”. Nagłówek punktu E.2. określa „kamienie milowe, wartości docelowe, wskaźniki i harmonogram monitorowania i realizacji na potrzeby bezzwrotnego wsparcia finansowego”. Od razu zaczyna się ciekawie, bowiem pod numerem E1G mamy „wzrost wykorzystania transportu przyjaznego dla środowiska”. Co to dokładnie oznacza?

podatki podatek opłaty opłata krajowy plan odbudowy kpo samochód spalinowy drogi płatne
fot. pixabay

W rozwinięciu czytamy o planach na „wejście w życie ustawy nakładającej od 2025 r. obowiązek zakupu wyłącznie autobusów niskoemisyjnych i zeroemisyjnych  w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców” – czytamy w dokumencie. Ale – jak podkreśliłem przed momentem – to dopiero sam początek. I przecież nie dotyczy tak bezpośrednio kierowców, prawda? No to uwaga, trzymajcie się mocno… bo kolejne punkty już jak najbardziej dotyczą kierowców.

Nowe przepisy są już gotowe? Kierowcy będą tracić za to prawo jazdy? Najwyższa pora na reakcję

Punkt E3G to „wzrost wykorzystania transportu przyjaznego dla środowiska”. Działanie to zostało rozszerzone następującym opisem: „Wejście w życie aktu prawnego wprowadzającego opłatę rejestracyjną od pojazdów emitujących spaliny zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci””. W tłumaczeniu mamy następujące zdania: „Akt prawny wprowadzi narzędzia finansowe i podatkowe stymulujące popyt na bardziej ekologiczne pojazdy – wyższe opłaty rejestracyjne od posiadania pojazdów spalinowych […]”.

podatki podatek opłaty opłata krajowy plan odbudowy kpo samochód spalinowy drogi płatne
fot. pixabay

Masz samochód? Będziesz płacił od tego podatek…

W punkcie E3G wprost mamy wytłumaczone, że posiadacze samochodów spalinowych będą płacili nowy podatek. Planowy termin wejścia w życie takich zmian to czwarty kwartał 2024 roku. I – co dokładnie możemy przeczytać – chodzi tutaj przede wszystkim o „wprowadzenie narzędzi finansowych i podatkowych stymulujących popyt na bardziej ekologiczne pojazdy”. Gdzie trafią te pieniądze z podatku? „Dochody z opłat zostaną przeznaczone na ograniczenie negatywnych efektów zewnętrznych transportu oraz rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego zarówno na obszarach miejskich, jak i wiejskich”.

Już 5 lutego czeka nas prawdziwa rewolucja. Masz taki samochód? Będziesz musiał go sprzedać?

To nie koniec, bowiem zaraz pod punktem E3G jest punkt E4G, czyli kolejny punkt z cyklu „wzrost wykorzystania transportu przyjaznego dla środowiska”. Co tym razem zaplanowano? „Wejście w życie aktu prawnego wprowadzającego podatek od własności pojazdów emitujących spaliny, zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci””. Tak więc co – nie dość, że będziemy płacili dodatkowe pieniądze przy rejestracji samochodu spalinowego, to jeszcze będziemy płacić później za to, że taki samochód posiadamy?

Kiedyś te monety w domu mieli wszyscy. Lepiej poszukaj – teraz są warte nawet 24 tysiące złotych!

Wprowadzony podatek od własności pojazdów spalinowych będzie powiązany z emisją CO2 i NOx pojazdu. Dochód z podatku zostanie przeznaczony na ograniczenie negatywnych efektów zewnętrznych transportu oraz rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego zarówno na obszarach miejskich, jak i wiejskich” – czytamy znów w uzasadnieniu. Ten konkretny podatek ma wejść w życie w drugim kwartale 2026 roku. A zatem posiadacze samochodów spalinowych będą płacili więcej tylko dlatego, że mają samochód spalinowy. Kapitalny przepis – naprawdę…

To jeszcze nie koniec…

Uwaga, uwaga, bo punkt E16G mówi o „zwiększaniu konkurencyjności sektora kolejowego”. Jak nasz rząd ma zamiar zwiększyć tę konkurencyjność? A no poprzez „ustanowienie obszaru poboru opłat na nowych drogach”. Uzasadnienie w tym przypadku brzmi: „1400 km nowych dróg włączonych do obszaru poboru opłat, obejmująca autostrady i drogi ekspresowe”. Nie ma zatem najmniejszych wątpliwości, w którą stronę to wszystko zmierza. Za niektóre autostrady przecież płacimy już teraz. A wkrótce będziemy płacili też za drogi ekspresowe… Planowany termin wprowadzenia tego punktu w życie to 2023 rok!

podatki podatek opłaty opłata krajowy plan odbudowy kpo samochód spalinowy drogi płatne
Pixabay

Wydaje wam się, że to wszystko mrzonki? Te kamienie milowe są realizowane już teraz! Na czwarty kwartał 2021 roku planowane było „wejście w życie aktów prawnych wprowadzających: pierwszeństwo pieszych na przejściach, jednolitą prędkość w terenie zabudowanym, minimalną odległość między pojazdami, cele bezpieczeństwa ruchu drogowego do 2030 r. (-50% ofiar śmiertelnych w wypadkach)”. To wszystko część Krajowego Planu Odbudowy.

W Polsce jest drożej, niż w Niemczech? Kuriozalne dane, po których złapiesz się za głowę. To absurd

Co według punktów z KPO wydarzy się w 2023 roku? M.in. „inwestycje [które – przyp. red.] obejmą następujący zakres: modernizacja 125 niebezpiecznych czarnych punktów, budowa 10 km obwodnic w celu usunięcia czarnych punktów.” Polski rząd chce dostać unijne pieniądze, dlatego musi spełniać te kamienie milowe, musi przeprowadzić dziesiątki, albo i setki reform. Część z nich nie do końca musi podobać się kierowcom…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News