Nowe obowiązkowe wyposażenie samochodu! Nie masz tego? Mandat w wysokości nawet 1500 zł

Nowe obowiązkowe wyposażenie samochodu! Nie masz tego? Mandat w wysokości nawet 1500 zł

samochód paliwo benzyna diesel oszczędności spalanie

Podaj dalej

Czy zastanawialiście się kiedyś jakie tak naprawdę powinno być obowiązkowe wyposażenie samochodu? Może z czegoś powinno się zrezygnować, na rzecz czegoś innego. I jaki powinien grozić mandat za brak takich elementów?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce to dla wielu osób żart. Tak naprawdę wymagane są trzy elementy. Oświetlona tablica rejestracyjna, co jest elementem raczej oczywistym, trójkąt ostrzegawczy oraz sprawna gaśnica. Oczywiście są też elementy, które fabrycznie są zamontowane w samochodzie i one też muszą być sprawne, jak np. wycieraczki, spryskiwacze, czy nawiew na szybę. W przypadku naruszeń grozi oczywiście mandat.

nowe obowiązkowe wyposażenie samochodu mandat
ww.freepik.com

I na początek zatrzymajmy się przy tym, co już teraz jest obowiązkowe. Co do tablicy rejestracyjnej, myślę, że nie ma potrzeby poruszania tematu. Trójkąt ostrzegawczy? No cóż – na dwoje babka wróżyła. Jeśli rzeczywiście ktokolwiek by go używał i robił to we właściwy sposób, to jasne. Natomiast ja trójkąt ostrzegawczy widziałem na drodze może… maksymalnie ze dwa razy, a samochód prowadzę dosyć często i regularnie od 8 lat. A zatem… może to martwy przepis, którego nikt nie potrzebuje?

Wyprzedzanie po pijaku prosto na czołówkę. Kara dożywotniego więzienia za taką jazdę? [WIDEO]

Gaśnica to znów element, który nie podlega żadnej dyskusji. Natomiast posiadanie samej gaśnicy to dalej nic. Założę się, że jakieś 80% kierowców poruszających się po polskich drogach nie wie, jak jej używać. Oczywiście nie mówiąc nawet o tym, że pewnie nie ma ona legalizacji. Natomiast może warto pomyśleć o nowym punkcie na egzaminie na prawo jazdy – obsługa gaśnicy. To jednak dosyć istotny element, może warto byłoby wiedzieć, jak się z niego korzysta?

nowe obowiązkowe wyposażenie samochodu mandat
fot. freepik

Nowe wyposażenie

W niektórych krajach obowiązkowe są jeszcze apteczka oraz kamizelka odblaskowa. Myślę, że to bardzo przydatne elementy. Apteczka może się zawsze przydać. Albo napiszę inaczej – oby nigdy nie musiała się przydać, ale może raz w twoim życiu wydarzyć  się sytuacja, kiedy będziesz jej potrzebował. Właśnie wtedy warto ją mieć. Na taką jedną sytuację. Kamizelka odblaskowa to również ważny element, chociaż mam wrażenie, że w Polsce byłaby używana tak, jak trójkąt ostrzegawczy – czyli w ogóle.

Takie wyprzedzanie może cię kosztować miesięczną wypłatę. Kierowcy nie mają pojęcia, że łamią przepisy

W Chorwacji obowiązkowym elementem wyposażenia są chociażby zapasowe żarówki. W Hiszpanii trzeba posiadać dwa trójkąty ostrzegawcze… a także koło zapasowe oraz zestaw do jego wymiany. W Estonii potrzebne są chociażby… kliny zabezpieczające koła. W niektórych sytuacjach to są już skrajności. Szczególnie z tym kołem zapasowym. Przecież większość nowych samochodów nie ma już fabrycznie nawet miejsca na takie koło. Być może wtedy zastępuje je zestaw naprawczy? Tzn. oczywiście w przepisach…

Kup teraz – opony w mega promocji!

Czy coś jeszcze powinno być elementem obowiązkowego wyposażenia? Chciałbym doczekać czasów, w których takim elementem byłby alkomat. Albo jeszcze lepiej – alkomat połączony z zapłonem. Czy istotny nie byłby np. nożyk do przecinania pasów? Na pewno można wymyślić wiele elementów, które byłyby przydatne. I nieco bardziej na czasie. Ale oczywiście te wszystkie przepisy najpierw musiałyby być przestrzegane. Może ewentualny mandat za brak w wysokości 1500 zł by poprawił sytuację?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News