Nowe ceny paliw w Polsce? Benzyna 7,64 zł, diesel 8,89 zł a LPG 3,68 zł. Przygotujcie się!

Nowe ceny paliw w Polsce? Benzyna 7,64 zł, diesel 8,89 zł a LPG 3,68 zł. Przygotujcie się!

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo paliwa

Podaj dalej

Wyobrażacie sobie co by było, gdyby w tym momencie powróciła stawka 23% VAT na paliwa? Ile w tym wypadku kosztowałyby benzyna, diesel oraz LPG? Lepiej się trzymajcie – padną tutaj astronomiczne kwoty.

Ile kosztowałyby teraz benzyna, diesel oraz LPG, gdyby wróciła 23-procentowa stawka VAT? Policzmy! Za litr benzyny płacimy aktualnie średnio 6,61 zł. Stawka podatku VAT wynosi dokładnie 7,4%. A co, gdyby wynosiła 23%? Wtedy sam VAT w cenie paliwa wynosiłby 1,52 zł. Wykonując szybkie dodawanie otrzymujemy cenę – za litr PB95 aktualnie płacilibyśmy 7,64 zł.

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo paliwa
fot. pixabay

O wiele gorzej sytuacja wyglądałaby w przypadku diesla. Chociaż oczywiście nie twierdzę, że w przypadku benzyny jest idealnie… Skoro już teraz olej napędowy kosztuje średnio 7,69 zł za litr, to ile kosztowałby z normalnym, 23-procentowym VAT-em? Wtedy – uwaga – za litr oleju napędowego płacilibyśmy 8,89 zł!

Diesel znów kosztuje prawie 8 zł! Ludzie wyjdą na ulicę – czekają nas zamieszki i kradzieże?

Do szybkiego przeliczenia pozostaje nam jeszcze wyłącznie LPG. Aktualnie litr kosztuje 3,18 zł. W przypadku 23-procentowej stawki VAT musielibyśmy płacić 3,68 zł. A to wciąż tylko VAT – przypominam, że na paliwa obniżona jest też akcyza. I przypominam też, że podatki obniżone są czasowo… Co wy na to?

Nowe obowiązkowe wyposażenie samochodu! Za brak będzie groził potężny mandat? Sprawdź…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News