Nikt nie przestrzega tego przepisu. Tymczasem, to może być podstawa naszego bezpieczeństwa…

Nikt nie przestrzega tego przepisu. Tymczasem, to może być podstawa naszego bezpieczeństwa…

klakson sygnał dźwiękowy podstawa bezpieczeństwo mgła

Podaj dalej

Dobra widoczność na drogach to podstawa naszego bezpieczeństwa. Zdarza się jednak tak, że ta widoczność jest mocno ograniczona. Mamy zmniejszoną przejrzystość powietrza, panuje mgła i tak dalej. Nie widzimy wtedy tak wiele, jak byśmy chcieli. Jak się zachować w takiej sytuacji? Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim – co mówią o tym wszystkim przepisy? Przeanalizujmy ten temat…

To podstawa bezpieczeństwa…

Art. 30 ustawy Prawo o ruchu drogowym porusza temat „jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza”. Co dokładnie mówią na ten temat przepisy? „Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto…” – no właśnie. A ponadto, co? To, aby zachować szczególną ostrożność, widzimy przy większości przepisów… a co dalej?

klakson sygnał dźwiękowy podstawa bezpieczeństwo mgła
Pixabay

Kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie” – mówi ustawa. To po pierwsze. W warunkach ograniczonej widoczności musimy sprawić, aby było nas widać trochę lepiej. To absolutna podstawa. Jeśli nikt nas na drodze nie będzie widział, może się skończyć bardzo źle. Dlatego – nie tylko podczas mgły, ale w każdych warunkach – trzeba zadbać o odpowiedni stan świateł. Zabrudzone, uszkodzone, czy zaśnieżone, w niczym nam nie pomogą. Dostaniemy za to mandat.

Natomiast jest w tych przepisach coś jeszcze. Coś, o czym zdaje się wszyscy polscy kierowcy zapomnieli. A może nigdy tego przepisu nie poznali? Otóż „kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania” – mówi ustawa Prawo o ruchu drogowym. Krótkotrwałe sygnały dźwiękowe… Czy ktokolwiek, kiedykolwiek widział taką sytuację? Ktokolwiek tego doświadczył?

Ten przepis to zagadka

Napiszę to w 100% szczerze – nigdy nie doświadczyłem takiej sytuacji. Nigdy nie widziałem, a w zasadzie to nie słyszałem, aby ktokolwiek użył sygnału dźwiękowego w takich okolicznościach. Aby kogoś poganiać, zwrócić uwagę, ponaglić i tak dalej – owszem. Tego na polskich drogach jest aż za dużo. Natomiast aby ktoś skorzystał z klaksonu zgodnie z jego przeznaczeniem? Przyznam szczerze, że bardzo dawno nie doświadczyłem takiej sytuacji. Polacy jakby zapomnieli, po co jest sygnał dźwiękowy.

klakson sygnał dźwiękowy podstawa bezpieczeństwo mgła
fot. Pixabay

A już żeby kogokolwiek ostrzec podczas wyprzedzania, albo omijania we mgle? To się nie zdarza. Nie spotkałem się z taką sytuacją nigdy. Ba – myślę, że zdecydowana większość z was się z czymś takim nie spotkała. Idę o zakład, że większość was taka sytuacja na drodze by zdziwiła. Wszyscy byśmy się zastanawiali „na kogo on trąbi”? Bo przecież w Polsce trzeba trąbić „na kogoś”. Nikt nie ma pojęcia o tym konkretnym przepisie. To nie jest zalecenie, dobra rada. Zgodnie z ustawą to obowiązek!

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego” – mówi ustawa. „Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła” – czytamy dalej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News