Niespodziewana kontrola w domu? Możesz dostać nawet 700 zł kary – dotyczy to każdego?

Niespodziewana kontrola w domu? Możesz dostać nawet 700 zł kary – dotyczy to każdego?

kontrola poczta polska abonament rtv radio telewizja

Podaj dalej

Abonament radiowo-telewizyjny to temat budzący ogromne kontrowersje od lat. Wiele osób wprost mówi – nie będę płacił. Inni płacą i nie roztrząsają sprawy. A wtedy pojawia się kontrola. Czy możemy dostać karę?

Abonament radiowo-telewizyjny należy płacić za – jak wskazuje sama nazwa – odbiornik radiowy bądź telewizor. Przy czym założenie jest takie, że podlegają pod to również radia w samochodzie. Niespodziewana kontrola z Poczty Polskiej to nic specjalnego. Urzędnicy mogą chcieć sprawdzić, czy posiadasz odbiorniki w domu i czy płacisz abonament.

kontrola poczta polska abonament rtv radio telewizja
Pixabay

Generalnie sprawa nie jest mocno skomplikowana. Jak podaje „o2”, nie istnieje żaden przepis, który wskazywałby, że mamy obowiązek wpuszczenia kontrolerów do domu. Krótko mówiąc – nie musimy ich wpuścić ani do domu, ani do auta, ponieważ nie ma na to żadnych przepisów. A żeby kontroler mógł „wlepić” karę, musi udowodnić, że sprzęt jest sprawny. Jeśli nie zostanie wpuszczony do domu, ani do auta – czego robić nie musimy – nie udowodni tego. Czyli o karze nie ma mowy.

To koniec tarczy antyinflacyjnej! Sasin potwierdził. Diesel wkrótce będzie za ponad 9 zł za litr?!

Problem wtedy, gdy urzędnik mimo wszystko udowodni, że sprzęt RTV w naszym domu, czy samochodzie działa. Wtedy zaczynają się kłopoty, bo kara wyniesie 30-krotność miesięcznego abonamentu. W przypadku radioodbiornika miesięczny abonament wynosi 7,50 zł, więc 30-krotność to 225 zł.

Chcesz rano zeskrobać lód z szyb, bądź odśnieżyć auto? Możesz dostać mandat w wysokości 450 zł

W przypadku odbiornika telewizyjnego, lub telewizyjnego i radiofonicznego opłata to 24,50 zł. 30-krotność oznacza w tym przypadku 735 zł.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News