Nie wszyscy kierowcy o tym wiedzą. Zapamiętaj tę zasadę, może ci bardzo pomóc na drodze

Nie wszyscy kierowcy o tym wiedzą. Zapamiętaj tę zasadę, może ci bardzo pomóc na drodze

paliwa paliwo benzyna diesel lpg

Podaj dalej

Znasz tę zasadę? Może ci bardzo pomóc podczas prowadzenia samochodu na drodze. Już wydaje ci się, że twoje paliwo się kończy i za moment utkniesz gdzieś na środku drogi? Spokojnie – to nie do końca tak wygląda.

Samochody nas oszukują – to wiadomo nie od dzisiaj. Wiadomym jest, że np. prędkościomierz nie pokazuje rzeczywistej prędkości. A zatem, czy spełnia on swoją rolę w aucie? No tak, po części ją spełnia, bo pokazuje prędkość. Ale nie pokazuje odpowiedniej prędkości – zaniża ją i jest na to nawet specjalny wzór. Kiedy twój prędkościomierz pokazuje np. 50 km/h, to jedziesz jakieś 46, albo 47 km/h. I tak dalej, i tak dalej.

paliwo rezerwa bak paliwa znasz tę zasadę zasada
fot. freepik

Pokładowy system oszukuje kierowcę też w innych sytuacjach. Na przykład przy wyliczaniu tego, ile rzeczywiście w baku znajduje się paliwa. Twój komputer pokładowy pokazuje, że do końca paliwa pozostało ci jeszcze 20, albo 30 kilometrów? W tym momencie możesz być pewny tego, że przejedziesz o wiele, wiele więcej dystansu. Dlaczego tak w ogóle się dzieje i czy jest to potrzebne?

Już dzisiaj benzyna za 4,20 zł, diesel za 5,41 zł a LPG za 2,26 zł! Jeszcze zdążysz na tę promocję!

Podobnie, jak w przypadku prędkościomierza – to coś, co ma w zamyśle pomóc kierowcom. W przypadku prędkościomierza chodzi o to, abyś na pewno jechał z odpowiednią prędkością – abyś zachował margines np. przy kontroli policji, czy przy fotoradarze. W przypadku paliwa jest podobnie – chodzi o zachowanie marginesu bezpieczeństwa. Chodzi o to, żeby tego paliwa jednak na pewno ci nie zabrakło.

paliwo rezerwa bak paliwa znasz tę zasadę zasada
fot. freepik

Ile można przejechać na „pustym” baku?

Kiedy twój komputer pokładowy pokazuje 0 km, w rzeczywistości możesz przejechać jeszcze nawet 100 kilometrów. Dla przykładu – w moim samochodzie system pokazuje, że paliwo się skończyło, kiedy w baku jest jeszcze 5 litrów. I znów – w zależności od dalszej jazdy – z taką ilością paliwa można przejechać nawet do 100 kilometrów. Oczywiście lepiej tego jednak nie robić.

PILNE: Benzyna za 6 zł za litr jeszcze w tym tygodniu? Diesel też będzie tańszy, niż ostatnio…

Po pierwsze, należy podkreślić, że takie skalowanie pesymistyczne występuje raczej w nowszych autach. Więc istnieje taka możliwość, że kiedy system pokładowy pokazuje 0 kilometrów, za moment samochód się zatrzyma. Trzeba też pamiętać o tym, że ten system nie musi być miarodajny. W jaki sposób można to sprawdzić? Można zbliżyć się w okolice 0 kilometrów i wtedy zjechać na stację paliw. Wystarczy zobaczyć ile w tym momencie do baku wejdzie paliwa. Jeśli wasz zbiornik ma – na przykład – 40 litrów, a wy w takiej sytuacji tankujecie 35 litrów „do pełna”, to oznacza, że przy wyświetlanym 0 w baku macie jeszcze 5 litrów paliwa.

Nawet trzeźwy kierowca nie może prowadzić samochodu? Skąd wziął się ten przepis i czy jest słuszny?

Warto to sprawdzić i warto o tym wiedzieć. Przede wszystkim warto też pamiętać o tym, aby nie jeździć na rezerwie. Należy tego zdecydowanie unikać. Jazda z niskim stanem paliwa może mieć katastrofalne konsekwencje dla naszego samochodu, ale to już temat na inną historię. Najlepiej zawsze paliwo mieć i nie schodzić poniżej 25% pojemności baku. To w zupełności wystarczy i zapewni odpowiednie bezpieczeństwo.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News