Nie posprzątałeś w samochodzie i masz tam nieporządek? Mandat za to wynosi 1500 zł – uważaj

Nikt z nas chyba nie lubi sprzątać. To taka czynność, której raczej staramy się za wszelką cenę unikać. A jeśli już raz, porządnie posprzątamy, to później przez jak najdłuższy czas staramy się zachować porządek. Dlaczego? Żeby jak najdłużej nie musieć znowu sprzątać. Jako społeczeństwo z natury jesteśmy wygodnymi leniami, więc to nic dziwnego. Ale czy za nieporządek można dostać mandat?

samochód brud nieporządek syf mandat
Podaj dalej

Sprzątanie nie należy do czynności,  o których myślimy całymi dniami z utęsknieniem. A że mamy okres okołoświąteczny, to o tym sprzątaniu będzie się mówiło coraz więcej i głośniej. Podejrzewam, że w wielu domach mogą nawet powstać z tego powodu jakieś konflikty. Czy lubicie sprzątać? Na pewno nie. Czy często sprzątacie swój samochód? Wiele osób sprząta auto tylko raz – kiedy chce go sprzedać, więc musi się jakoś prezentować. Czy można dostać za to mandat?

samochód brud nieporządek syf mandat
fot. pixabay

Każdy samochód zasługuje na to, aby od czasu do czasu w nim posprzątać. Nie piszę tutaj nawet o takich oczywistościach, jak puste butelki, pudełka po jedzeniu, papierki i innego rodzaju śmieci, które ciągle zalegają w samochodzie. Na pewno kojarzycie tę sytuację, w której tylna kanapa samochodu robi za śmietnik. Warto od czasu do czasu posprzątać… razem z odkurzaniem, wycieraniem kurzów, wytrzepaniem dywaników itd. Wpłynie to również na nasze zdrowie.

Kierowcy nie mają pojęcia o tym przepisie. Mandat wynosi 500 zł. Łatwo można go uniknąć

Czy wydaje wam się, że to indywidualna kwestia każdego kierowcy? Że to on decyduje, czy w swoim samochodzie będzie miał porządek, czy syf i brud? Otóż nic bardziej mylnego. Istnieją przepisy, które wskazują wprost, że nie do końca jest to widzi mi się kierowcy. Przepisy wskazują wprost, że w samochodzie musi być czysto. A jeśli policjant podczas kontroli dopatrzy się, że mamy tam nieporządek i brud, to dostaniemy mandat. Mandat, który w porywach może sięgnąć 1500 zł.

samochód brud nieporządek syf mandat
fot. pixabay

Mandat za brud w samochodzie…

Art. 117. Kodeksu wykroczeń mówi o karach, jakie czekają nas za niewykonywanie obowiązków w zakresie utrzymywania czystości i porządku. „Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany” – czytamy. Ale w jaki sposób odnosi się to do samochodów? „Tej samej karze podlega przewoźnik obowiązany do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, który nie utrzymuje środka transportu we właściwym stanie sanitarnym”.

Niemcy mają trzy razy tańsze paliwo, niż Polacy?! Przynajmniej tak to odczuwają – sam zobacz…

Tak więc widzimy, że dotyczy to jednej grupy kierowców – mianowicie tych, którzy wykonują usługi przewozowe. Mowa tutaj m.in. o taksówkarzach, kierowcach autobusów, autokarów, czy busów. Każdy, kto wykonuje usługi przewozowe, musi dbać o czystość i porządek w pojeździe. Inaczej czeka na niego kara. Ta kara maksymalnie może wynosić 1500 zł… ale może też wynosić o wiele mniej – np. 100 zł. Zależy od uznania funkcjonariusza.

Twoje opony już nie dają sobie rady? Czujesz, że za bardzo się ślizgasz? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny

Tak czy inaczej – nawet jeśli przepis nie dotyczy bezpośrednio zwykłych kierowców, to warto w tym samochodzie utrzymywać porządek. To kwestia przyzwoitości, dobrego wychowania, życia w higienicznych warunkach. Koniec końców pamiętajcie, że im więcej brudu i kurzu w samochodzie, tym więcej problemów. Gromadząca się wszędzie wilgoć, zaparowane, zamarznięte od środka szyby… same problemy.

Przeczytaj również