Nie musisz nawet wyjeżdżać na drogę. Kara to 6 tysięcy złotych – pismo przyjdzie do domu

Nie musisz nawet wyjeżdżać na drogę. Kara to 6 tysięcy złotych – pismo przyjdzie do domu

Nie musisz nawet wyjeżdżać na drogę. Kara to 6 tysięcy złotych – pismo przyjdzie do domu

Podaj dalej

Czy polscy kierowcy znają przepisy? Niekoniecznie. Zdarza się, że otrzymując mandat drapią się po głowie i zastanawiają – jak to możliwe? Istnieje w ogóle taki przepis? Identycznie jest w tym przypadku, a kara jest wysoka, bo aż 6 tysięcy złotych!

O czym trzeba pamiętać posiadając własny samochód? Co trzeba wykonać przynajmniej raz w roku? No tak – trzeba wymienić olej, sprawdzić stan auta, czyli przejść przegląd techniczny. A jak przegląd, to automatycznie przypominamy sobie też o kolejnej niezbędnej czynności – ubezpieczenie OC. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, co grozi za brak tego ubezpieczenia OC zapłaconego w terminie. Kara, którą trzeba później zapłacić, dla wielu jest absolutnym szokiem.

kara ubezpieczenie oc polisa brak przepisy
fot. pixabay

Czy za spóźnienie się z wykupieniem, bądź też przedłużeniem polisy OC coś nam grozi? Oczywiście, że tak! To nie jest jedna z tych opłat, które można odkładać w nieskończoność. Wiem, że Polacy spóźnianie się z opłatami uznają za swój sport narodowy i często spóźniają się dosłownie z wszystkim. Ale w tym konkretnym przypadku na pewno nie będzie się to opłacało. Kara pieniężna jest naprawdę wysoka.

Ulice miasta dostępne tylko dla komunikacji publicznej. Swój samochód? Nigdzie nie wjedziesz

A tacy spóźnialscy doznają później szoku, bo kary za brak OC są potworne. I należy podkreślić, że to nie jest tak, że najpierw musi zatrzymać cię policja i dopiero wtedy oni coś sprawdzą w swoim systemie i dostaniesz karę. System sam to wykryje – automatycznie. Możesz siedzieć sobie w domu, nie ruszać samochodu z garażu. Możesz nawet nie pojawić się na ulicy. System zaległości wykryje sam – a ty dostaniesz pismo z karą do zapłaty.

kara ubezpieczenie oc polisa brak przepisy
Pixabay

Ile wynosi kara za brak OC w 2022 roku?

W przypadku samochodu osobowego za spóźnienie do 3 dni kara wynosi 1200 zł. Jeśli spóźnisz się z OC od 4 do 14 dni, kara wzrasta do 3010 zł. Wreszcie, za spóźnienie z OC powyżej 14 dni zapłacisz 6020 zł. Wciąż mnóstwo ludzi dostaje takie kary. Dla mnie po części wynika to z niechlujstwa. Nie potrafię zrozumieć jak można ot tak „zapomnieć” o ubezpieczeniu. Tym bardziej w tych czasach, kiedy przychodzą przypomnienia SMS, dostajesz listy z ubezpieczalni itd.

Wjechał na drogę ekspresową pod prąd, bo nie chciało mu się czekać w korku. Najwyższy wymiar kary?

Niektórzy zapominają, nie sprawdzają tego, nie kontrolują… a potem płacą i płaczą, kiedy trzeba zapłacić 6 tysięcy złotych kary. A w przypadku samochodów ciężarowych jest to nawet więcej. Tu za spóźnienie do 3 dni kara wynosi 1810 zł, między 4 a 14 dni 4520 zł, zaś za spóźnienie powyżej 14 dni aż 9030 zł. W przypadku pozostałych pojazdów za brak OC powyżej 14 dni grozi „zaledwie” 1000 zł.

Twój telewizor jest nielegalny? Będziesz musiał go oddać, nowego nie kupisz. Unia Europejska znów to robi

Mam dla was wszystkich dobrą radę. Sięgnijcie teraz do portfela, do dowodu rejestracyjnego – tam, gdzie macie schowany „listek” z ubezpieczalni. Prześledźcie go i znajdźcie datę – do kiedy ważna jest wasza polisa OC. Zapamiętajcie tę datę i ustawcie sobie powiadomienie w telefonie na tydzień wcześniej. Po prostu, ustawcie sobie tę datę w kalendarzu z opisem. Tydzień przed końcem OC dostaniesz przypomnienie z własnego telefonu. Jeśli go zignorujesz… no cóż. Konsekwencje będą kosztowne. A w przyszłym roku będzie jeszcze drożej, bo kara za brak ubezpieczenia ma przecież związek z minimalną krajową.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News