Nawet trzeźwy kierowca nie może prowadzić samochodu? Skąd wziął się ten przepis i czy jest słuszny?

Jesteś trzeźwy, możesz prowadzić samochód. To dla wielu osób raczej dosyć oczywiste równanie. Ale czy aby na pewno? Czy zawsze trzeźwy kierowca może wsiąść za kółko i prowadzić auto?

Nawet trzeźwy kierowca nie może prowadzić samochodu? Skąd wziął się ten przepis i czy jest słuszny?
Podaj dalej

„Autokult” poruszył niedawno bardzo interesujący temat. Trzeźwy kierowca nie może prowadzić samochodu? No tak, w zasadzie to racja. Można wymienić przynajmniej kilka powodów, dlaczego nawet trzeźwa osoba nie może prowadzić auta. Na przykład fakt, że straciła prawo jazdy za prędkość.

kierowca uprawnienia prawo jazdy alkohol
fot. pixabay

Bardzo szybko i sprawnie można by wymienić przyczyny utraty uprawnień. Natomiast jest coś, co wiąże się bezpośrednio z alkoholem. „Autokult” przytacza sprawę z Białegostoku. Otóż pewnemu kierowcy cofnięto uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Powodem były przeciwwskazania zdrowotne – mianowicie… uzależnienie od alkoholu.

Naklejki rejestracyjne na szybę. Zmiana przepisów – kto może odkleić, kto musi zatrzymać?

Tak więc mężczyzna stracił uprawnienia, chociaż teoretycznie istnieje takie prawdopodobieństwo, że nigdy nie prowadził samochodu pod wpływem alkoholu. Do decyzji wystarczyło samo uzależnienie. Co istotne, sąd decyzję podtrzymał. Naturalnie mężczyzna będzie mógł odzyskać prawo jazdy. Ale dopiero wtedy, kiedy udokumentuje minimum roczny okres abstynencji oraz opinię specjalisty odwykowego – podaje „Autokult” na bazie tekstu „prawodrogowe.pl”.

Samochody elektryczne to problem? Właściciele zorganizowali strajk – nie tak to miało wyglądać

Przeczytaj również