Nagłe załamanie pogody! Potężne śnieżyce i przerwy w dostawie prądu. Kiedy kolejny atak zimy?

Nagłe załamanie pogody! Potężne śnieżyce i przerwy w dostawie prądu. Kiedy kolejny atak zimy?

Nagłe załamanie pogody! Potężne śnieżyce i przerwy w dostawie prądu. Kiedy kolejny atak zimy?

Podaj dalej

Już wkrótce czeka nas kolejny atak zimy. Synoptycy zapowiadają potężne śnieżyce, które mogą doprowadzić nawet do przerw w dostawie prądu. Drogowcy powinni zapisać sobie w kalendarzu kiedy może do tego dojść, bo ostatniego takiego sprawdzianu ewidentnie nie zdali. Drogi w wielu miastach były ledwo przejezdne jeszcze kilka dni po tym, kiedy spadł śnieg. Kiedy spodziewać się mrozów i śniegu?

Pogoda w naszym kraju aktualnie nie przypomina raczej mroźnej zimy. Mamy za sobą jeden z najcieplejszych sylwestrów w historii. Wczoraj w wielu miejscach mieliśmy temperatury rzędu 15, czy nawet 18 stopni Celsjusza. Ktoś mógłby pomyśleć, że to może początek października, albo kwiecień… Tymczasem, już za kilka dni wszystko ma się diametralnie zmienić. Nagłe załamanie pogody, potężne śnieżyce oraz przerwy w dostawie prądu. Kiedy dokładnie nadejdzie kolejny atak mroźnej zimy?

atak zimy mróz śnieg prąd zima
Pixabay

Nadchodzący weekend może przynieść bardzo poważne załamanie pogody. Według synoptyków m.in. w regionach północnej Polski może spaść nawet 20 centymetrów śniegu. Inne prognozy zakładają, że na atak zimy muszą przygotować się także mieszkańcy wschodniej oraz centralnej Polski. Oprócz intensywnych śnieżyc, można spodziewać się także ujemnych temperatur. Według synoptyków mogą one spaść nawet do około minus 20 stopni Celsjusza! Kto by pomyślał – jednego dnia plus 18, kilka dni później minus 20!

1 stycznia zmieniły się przepisy. Kierowco, kara 7 tysięcy złotych, nawet jeśli nie jeździsz samochodem

Eksperci przewidują, że nagły atak zimy może po raz kolejny sparaliżować ruch drogowy oraz lotniczy, a także doprowadzić do awarii prądu w wielu miejscach. Wszystko wskazuje zatem na to, że po kilku tygodniach bardzo ładnej, słonecznej pogody, po raz kolejny musimy się przygotować na mroźne i śnieżne dni. Miejmy nadzieję, że tym razem nasi drogowcy również się do tego przygotują i zmażą plamę z tego, co działo się ostatnim razem. Wiele miast kompletnie nie poradziło sobie z opadami.

atak zimy mróz śnieg prąd zima
fot. pixabay

Powtórka z rozrywki?

Jak przygotować się do ataku zimy? Warto chociażby sprawdzić stan akumulatora. Niskie temperatury mogą nas zaskoczyć. Wchodzimy o poranku do samochodu, chcemy go odpalić, a tu kłopoty. Jeśli nie chcemy mieć z tym problemów, warto po prostu sprawdzić stan akumulatora. A jeśli powoli odmawia posłuszeństwa, to po prostu powinniśmy go wymienić. W taki sposób nic nas nie zaskoczy. A jak dobrze wiemy – takie usterki lubią zaskakiwać w najmniej odpowiednich momentach.

Od 1 stycznia takie wyprzedzanie jest zakazane? Przepisy mocno zmieniły się w tym zakresie?

Warto pozbyć się też wilgoci z samochodu. Jeśli macie z tym problem, z całą pewnością pomogą szare gazety, lub koci żwirek. Inną przyczyną problemu może być chociażby zabrudzony filtr powietrza. Podczas mroźnych dni zamiast odśnieżać i usuwać lód z szyb z zewnątrz, musimy usunąć też lód z wewnątrz, co nie jest przyjemną czynnością. Niesprawny pod tym względem samochód to również problemy z odparowaniem szyb, co znacząco utrudnia jazdę o takiej porze roku. A jeśli już szyby… to nie zapominajmy o zimowym płynie do spryskiwaczy. Zawsze powinniśmy mieć jego zapas.

Po ile będzie benzyna i diesel w kolejnych dniach? Kierowcy są w szoku – tego się nie spodziewali

Koniec końców, podczas mrozów, czy opadów śniegu, należy pamiętać też o tym, aby dostosować styl jazdy do panujących warunków. Starajmy się jeździć wolniej. Nie nadużywajmy hamulca ani gazu w zakrętach. Przyczepność – a raczej jej brak – może nas zaskoczyć dosłownie w każdym momencie. Na drodze występować może tzw. „czarny lód”, którego wielu kierowców po prostu nawet nie zauważy. Do czego może doprowadzić przesadzanie z prędkością podczas mrozów? Odpowiedzią niech będzie poniższe nagranie…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News