Na świecie zapanuje głód? Niepokojące słowa eksperta. Wojna spowoduje niedobory żywności?

Na świecie zapanuje głód? Niepokojące słowa eksperta. Wojna spowoduje niedobory żywności?

chleb cena

Podaj dalej

Czy możliwym jest, że wkrótce na świecie zapanuje głód? Globalne niedobory żywności spowodowane wojną trwającą w Ukrainie? Słowa eksperta są co najmniej niepokojące i alarmujące. Chociaż do krytycznego scenariusza wciąż chyba jednak daleko…

Od 24 lutego na terenie Ukrainy trwa wojna. Agresja rosyjskich wojsk przekracza kolejne granice. Od samego początku tej inwazji na wolny, niepodległy kraj, mówiło się o tym, jakie to może przynieść ewentualnie konsekwencje. Dla Europy, dla całego świata. Nie bez powodu mówi się, że Ukraina to spichlerz Europy. Czy grozi nam globalny głód, niedobory żywności?

głód żywność ukraina wojna
fot. pixabay

Ukraina to jeden z największych eksporterów m.in. zboża. Aktualnie na terenie kraju znajduje się 25 milionów ton zboża przeznaczonego na eksport. Do tego eksportu jednak nie dochodzi, ponieważ nie ma takich możliwości logistycznych. Rosja blokuje porty nad Morzem Czarnym. Mówiąc wprost – aktualnie nie ma infrastruktury umożliwiającej eksport towarów. Takich jak właśnie m.in. zboże.

1 czerwca benzyna za 7,53 zł a diesel za 8,66 zł? Skala podwyżek cen paliw jest absurdalna

Głos na ten temat zabrał Josef Schmidhuber, który jest przedstawicielem ONZ do spraw wyżywienia i rolnictwa. Jego słowa cytuje „Reuters”. Według mężczyzny sytuacja może się pogorszyć w lipcu, czy sierpniu, czyli po żniwach. Wtórowała mu Linda Thomas-Greenfield, przedstawiciel USA przy ONZ, która podkreśliła, że działania Rosji i aktualna sytuacja w Ukrainie zwiększają ryzyko kryzysu żywnościowego… a nawet globalnego głodu – cytuje „Interia”.

Kup teraz – opony w mega promocji!

To nie są jedyne głosy podkreślające zagrożenia. Zewsząd słyszy się głosy, że wojna wywołana przez Rosję może spowodować kryzys żywnościowy, który dotknąć może m.in. Europę, Azję i Afrykę. „Interia” dodaje, że kompletnie uzależniona od ukraińskich zbóż, chociażby pszenicy, jest cała północna Afryka.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News