Na polskich stacjach skończy się paliwo? Niepokojące sygnały. Coraz częstsze doniesienia o problemie

Na polskich stacjach skończy się paliwo? Niepokojące sygnały. Coraz częstsze doniesienia o problemie

paliwo paliwa benzyna diesel brak

Podaj dalej

Czy na polskich stacjach wkrótce może się skończyć paliwo? Wiele osób podejrzewa, że taki scenariusz może być prawdopodobny. Powód? Zabrzmi to kuriozalnie, ale coraz niższe ceny tegoż paliwa.

Paliwo w Polsce jest najtańsze jeśli chodzi o całą Unię Europejską. W całej Europie jest jednym z najtańszych. A jeśli tanieje coraz bardziej i bardziej… to otwiera drogę do pewnego precedensu. W tym tygodniu benzyna kosztuje u nas między 6,84 a 7,03 zł, zaś diesel między 7,29 a 7,44 zł. To dalszy ciąg obniżek cen – ten trend trwa już od kilku tygodni.

paliwo paliwa benzyna diesel brak
fot. freepik

Tymczasem… w Czechach aktualna cena benzyny to w przeliczeniu 8,64 zł za litr, zaś za diesel płaci się tam 8,71 zł. Słowacja? Benzyna za 8,64 zł, diesel 8,80 zł. Niemcy? Benzyna za 8,15 zł, diesel za 9,07 zł. Już rozumiecie do czego zmierzam? Znów nasila się zjawisko, w którym kierowcy na obcych rejestracjach masowo ustawiają się pod dystrybutory na polskich stacjach.

PILNE: Już jutro duża obniżka cen paliw! Benzyna już za 6,85 zł, diesel za 7,02 zł. Sprawdź szczegóły

Sam wiem o tym doskonale, ponieważ mieszkam na terenie przygranicznym. Zdarza się, że na sklepowych parkingach, czy też na stacjach paliw, dominują samochody na zagranicznych rejestracjach. Wszak dla Czecha, czy Słowaka zatankowanie 40 litrów benzyny w Polsce może oznaczać oszczędność 72 zł. Później pojedzie na zakupy w polskim sklepie – i oszczędności ciąg dalszy.

Od 10 sierpnia nowe ceny w polskich sklepach? Piwo za 18 zł! A inne produkty? Lepiej nie pytać…

Taka sytuacja prowadzi do tego, że wiele sklepów na terenach przygranicznych świeci pustkami. Nasi sąsiedzi wchodzą i wykupują wszystko hurtowymi ilościami, często jadąc na dwa wózki. Z paliwami jest nieco inaczej – tutaj nie da się kupić wszystkiego, co jest wyłożone na półkę. Natomiast da się zauważyć wzmożony ruch – jeśli paliwa nadal będą tanieć – a wszystko wskazuje na to, że będą – to stacje znów mogą przeżywać oblężenie – jak na początku lutego. Wtedy też w niektórych miejscach paliwa po prostu brakowało.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News