Musisz wymienić prawo jazdy! Nawet, jeśli jest bezterminowe. Do kiedy kierowcy mają czas?

Musisz wymienić prawo jazdy! Nawet, jeśli jest bezterminowe. Do kiedy kierowcy mają czas?

egzamin prawo jazdy

Podaj dalej

Patrzysz na swoje prawo jazdy, odwracasz i są dwie opcje. Albo ma termin ważności, albo jest bezterminowe. Jeśli wydaje ci się, że w tym drugim przypadku do końca życia masz spokój, jesteś w błędzie. Musisz wymienić swój dokument!

Nowe przepisy oznaczają, że w praktyce znika coś takiego, jak bezterminowe prawo jazdy. To instytucja, która przestaje istnieć. Jeśli wydaje ci się, że masz bezterminowe, to jesteś w błędzie. Obowiązkowa wymiana dokumentu będzie dotyczyła kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E, oraz T. Na czym to polega i do kiedy jest czas, aby wymienić swój dokument?

prawo jazdy wymiana
fot. pixabay

Czas na wymianę dokumentów rozpocznie się w 2028 roku i potrwa do 2033 roku. W tym czasie posiadacze bezterminowego prawa jazdy będą musieli je wymienić. Cały proces będzie polegał na złożeniu wniosku i zapłaceniu odpowiedniej opłaty. W tym przypadku nie będzie potrzebne zaświadczenie lekarskie. Oczywiście nowy dokument będzie już miał określoną datę ważności. A zatem, jak wspomniałem, w praktyce znika coś takiego, jak bezterminowe prawo jazdy.

1 czerwca benzyna za 7,53 zł a diesel za 8,66 zł? Skala podwyżek cen paliw jest absurdalna

Aktualnie, od 2013 roku, prawo jazdy może być wydane maksymalnie na okres 15 lat – w przypadku osób zdrowych. Opłata za wymianę dokumentu wynosi 100 zł. W przypadku konieczności wykonania badania lekarskiego, trzeba doliczyć 200 zł.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News