Musisz mieć w samochodzie zapas płynu do spryskiwaczy? Mandat wynosi 500 zł – pamiętaj o tym

Musisz mieć w samochodzie zapas płynu do spryskiwaczy? Mandat wynosi 500 zł – pamiętaj o tym

brudne szyby szyba brud mandat płyn do spryskiwaczy

Podaj dalej

Możesz mieć nawet najlepszy samochód z najlepszymi systemami bezpieczeństwa. Najlepsze opony, zawieszenie, najlepsze wyposażenie. Kompletnie w niczym ci to nie pomoże, jeśli nie widzisz, gdzie jedziesz. Brudne szyby uniemożliwiają – nawet nie bezpieczną – a jakąkolwiek jazdę. Po kilkunastu metrach uderzysz w pierwszą napotkaną przeszkodę. Płyn do spryskiwaczy zawsze powinien znajdować się w zbiorniku… a najlepiej też w bagażniku.

Jestem przekonany o tym, że wielu kierowców nie ma pojęcia o tym przepisie. Płyn do spryskiwaczy traktują jako niby ważny, ale jednak dodatek. Kiedy pokładowy komputer wyświetla komunikat o tym, że zaczyna go brakować… to nic. Przeciętny kierowca kupuje płyn dopiero wtedy, kiedy zapasy starego się dawno skończyły a on jest w trasie i ma już kompletnie brudną szybę, przez którą ledwo widzi. Po co zaprzątać sobie tym głowę, prawda? To jest oczywiście mylne myślenie.

brudne szyby szyba brud mandat płyn do spryskiwaczy
Pixabay

Kierowcy myślą, że odpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy to wyłącznie odśnieżenie, czy usunięcie lodu z szyb. Taki kierowca może mieć pół metra śniegu, czy lodu na dachu, kompletnie zasypane światła i szyby z lodu. Za stosowne uważają wtedy lekkie odśnieżenie przedniej szyby, żeby było widać coś do przodu. Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć, jak bardzo niebezpieczne jest takie zachowanie. Po prostu nie wolno tak robić, bo bardzo szybko możemy doprowadzić do wypadku.

1 stycznia zmieniły się przepisy. Kierowco, kara 7 tysięcy złotych, nawet jeśli nie jeździsz samochodem

Ale te przepisy dotyczą nie tylko śniegu, czy lodu. Samochód – a przynajmniej jego szyby – po prostu muszą być zadbane i czyste. Zazwyczaj kojarzy nam się to właśnie z odśnieżaniem, albo usuwaniem lodu. Natomiast jeśli – dla przykładu – przednia szyba twojego samochodu jest cała z błota i nic nie widzisz… to automatycznie też łamiesz przepisy. Jeśli nic nie widać przez boczną, czy tylną szybę – sytuacja jest identyczna. Łamiesz w ten sposób przepisy.

brudne szyby szyba brud mandat płyn do spryskiwaczy
fot. pixabay

Co mówią przepisy?

Art. 66. ustawy Prawo o ruchu drogowym, punkt 1. mówi o tym, w jaki sposób zbudowany, wyposażony oraz utrzymany ma być pojazd uczestniczący w ruchu. Tak, aby korzystanie z niego: nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę, a dwa: zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Od 1 stycznia takie wyprzedzanie jest zakazane? Przepisy mocno zmieniły się w tym zakresie?

Wydaje mi się, że ten przepis wyczerpuje jakiekolwiek pole do interpretacji. Wszystko jest tutaj wytłumaczone w sposób jasny i przejrzysty. Sposób przygotowania chociażby przedniej, czy bocznych szyb, musi zapewniać pełne pole widzenia, aby korzystanie z samochodu nie zagrażało bezpieczeństwu, ani nie narażało nikogo na szkodę. Jeśli masz brudną szybę i niczego przez nią nie widzisz, to automatycznie nie masz dostatecznego pola widzenia i narażasz innych na szkodę i niebezpieczeństwo.

Po ile będzie benzyna i diesel w kolejnych dniach? Kierowcy są w szoku – tego się nie spodziewali

Dlatego m.in. tak ważne jest to, aby posiadać zapas płynu do spryskiwaczy. Jeśli się kończy, nie zwlekajmy z jego uzupełnieniem. Nie ma na co czekać. Kiedy ten płyn się już skończy, to gwarantuję ci, że w tym momencie jest już za późno. Można skończyć później na trasie kolokwialnie mówiąc „z ręką w nocniku”. Brud spod kół innych pojazdów szybko sprawi, że kompletnie nic nie będziesz widział… a od kolejnej stacji mogą dzielić cię kilometry. Brudna szyba to nie tylko 500 zł mandatu. Ale też przede wszystkim ogromne niebezpieczeństwo.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News