Możemy raz na zawsze odciąć się od Rosji. Potrzebne inwestycje w odnawialne źródła energii

Możemy raz na zawsze odciąć się od Rosji. Potrzebne inwestycje w odnawialne źródła energii

odnawialne źródła energii

Podaj dalej

Wojna trwająca na terenie Ukrainy jak nigdy pokazuje nam, że konieczne są inwestycje. Różne, to prawda, ale nie możemy zapominać o jednym – odnawialne źródła energii. To pozwoli raz na zawsze nie tylko odciąć się od Rosji. Ale odciąć się od wszystkich – bez wyjątku.

Czy rosyjski gaz ziemny, ropa naftowa i węgiel są nam potrzebne? Na ten moment nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości – oczywiście, że tak. Nie twierdzę, że to dobrze, bo przecież każdy widzi co się dzieje na świecie. Ale nie da się ot tak omijać pewnych faktów. A fakty są takie, że jesteśmy – jeszcze – uzależnieni od Rosji. Ostatnie decyzje, ostatnie tygodnie potwierdzają tylko jedno. Musimy inwestować w odnawialne źródła energii.

odnawialne źródła energii
fot. pixabay

Rosja stała się partnerem niewiarygodnym. O ile kiedykolwiek w ogóle taką wiarygodność posiadała – ale to temat na inną historię. Aktualnie Moskwa nie jest żadnym partnerem w żadnych rozmowach. Putin cofnął ją do średniowiecza i tapla się we własnym bagienku myśląc, że wszystko idzie po jego myśli i wykiwa cały świat. Tak naprawdę jego jedna, głupia decyzja, doprowadziła do tego, że świat o nim zapomina. Zapomina jako o partnerze w biznesach. Świat już teraz rozpoczął procedury antyputinowskie. Antyrosyjskie. One pociągną za sobą długofalowe konsekwencje.

PILNE: Trwa konflikt o polskie niebo. Oto 32 loty, które będą realizowane od 1 maja. Reszta odwołana?

To normalne, że nikt nie chce robić interesów z Rosją. Nikt nie chce – w dużym skrócie – finansować wojsk Putina. Ale zadaję sobie pytanie – czy stać nas na całkowite zerwanie z wszystkimi rosyjskimi surowcami? I wydaje mi się, że na ten moment to mrzonka. Chociaż być może nie mamy innego wyjścia. Zresztą, co do jednego z surowców – o czym w mediach było wczoraj i przedwczoraj głośno – nie mamy już wyjścia.

odnawialne źródła energii
fot. pixabay

Rozwiązanie?

Jakie są potencjalne rozwiązania problemu? Na ten moment – krótkofalowo – to dywersyfikacja źródeł dostaw. Ropę, gaz i węgiel można brać z innych kierunków i trzeba jak najszybciej poczynić kroki mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Takie negocjacje nie powinny być jakieś bardzo trudne biorąc pod uwagę to, co dzieje się na świecie. Chociaż z całą pewnością surowce pozyskiwane z nowych źródeł mogą być droższe. Musimy się na to przygotować.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Ale jeśli chodzi o projekt długofalowy, niezbędne są inwestycje w odnawialne źródła energii. Energia pozyskiwana z wody, wiatru, słońca, powietrza, energia jądrowa, biomasa, biogaz, biopaliwa, biopłyny itd. Takie inwestycje – oczywiście przemyślane, odpowiednio pod nasz klimat – sprawią, że nie tylko staniemy się niezależni od Rosji. Staniemy się niezależni od wszystkich dookoła.

odnawialne źródła energii
fot. pixabay

Oczywiście w krótkim okresie nie da się rozbudować tego w taki sposób, abyśmy byli zupełnie samowystarczalni. Ale potrzebne są kroki. Trzeba ruszyć z pracą. Wreszcie, koniec końców… Może zamiast skupiać się tak bardzo na importowaniu surowców, trzeba pomyśleć o swoich? Nadal nie potrafię zrozumieć, dlaczego polskie kopalnie są hurtowo zamykane, a węgiel ściągamy z zagranicy? O co tutaj chodzi? Ich zagraniczne kopalnie, ich węgiel nie jest szkodliwy, a nasz tak? Coś tutaj nie pasuje.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News